Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a minister obrany Sergej Ivanov si rozprávajú vtip. Nedávne posilnenie Ivanovových právomocí o post vicepremiéra naznačuje, že Putin o ňom uvažuje ako o svojom nástupcovi. FOTO - REUTERS |
V Rusku sa tento týždeň začala operácia "následník". Prezident Vladimir Putin zamiešal figúrkami na politickej šachovnici a vyvolal lavínu dohadov, koho si vybral za svojho pokračovateľa. Prezidentské voľby v Rusku sa síce majú konať až v roku 2008, už teraz sa o nich hovorí, ako keby sa hlava štátu mala voliť o týždeň.
Najčastejšie sa ako o možnom budúcom ruskom prezidentovi hovorí o troch mužoch. Všetci tento týždeň v pondelok rozhodnutím Putina významne povýšili.
Predovšetkým sa v Kremli objavila dosiaľ takmer neznáma tvár. Novým šéfom prezidentskej administratívy sa stal exgubernátor Ťjumenskej oblasti Sergej Sobjanin. Pretože v Rusku je kremeľská administratíva orgánom, ktorý rozhoduje o všetkých dôležitých záležitostiach štátu, hoci takéto právomoci nevyplývajú z ústavy, stáva sa Sobjanin jedným z najmocnejších mužov v krajine a podľa komentátorov možným "cárovičom".
Bez šancí na najvyššiu funkciu nie je ani minister obrany Sergej Ivanov, ktorého povýšili do pozície vicepremiéra. Ako dávny Putinov druh zo 70. rokov, keď spolu slúžili v KGB, sa dlhodobo teší priazni hlavy štátu a ako o budúcom prezidentovi sa o ňom nehovorí prvýkrát.
Najspornejšie vymenovanie z tohto týždňa sa týka doterajšieho šéfa prezidentskej administratívy Dmitrija Medvedeva. Od pondelka je ďalším vicepremiérom a zostáva mu aj kľúčová funkcia šéfa rady riaditeľov koncernu Gazprom.
Dosiaľ veľmi slabá vláda na čele s večne chorým a nerozhodným Michailom Fradkovom sa tak má posilniť a ešte viac priviazať ku Kremľu. Dá sa totiž predpokladať, že Medvedev zostane verným mužom Putina.
Komentátori sa vo všeobecnosti zhodujú, že práve medzi týmito tromi politikmi si Putin vyberie následníka, a to zrejme už v roku 2006, keď sa ráta s odstúpením Fradkova z funkcie premiéra. Ten, kto ho nahradí, bude možno i budúcou hlavou štátu.
V túto chvíľu Putin zrejme ešte nie je rozhodnutý, ktorého z nich zvoliť. Hlavnou charakteristikou, ktorá platí pre Ivanova, Medvedeva i Sobjanina, je nekonečná lojalita a oddanosť Putinovi. Práve takéhoto následníka potrebuje, lebo ani on sám nepomýšľa na ukončenie politickej kariéry a nechce sa asi úplne vzdať riadenia štátu.
Demokrati hodnotia posledné zmeny značne skepticky. Ako vždy, dôležité politické kroky Putina sú podľa nich "nepredvídateľné" a "verejnosti nepochopiteľné". Navyše o všetkom rozhoduje úzka skupina osôb, ktorá sleduje iba svoje osobné a korporatívne ciele.
Historik a politický komentátor Leonid Radzichovskij prirovnáva ruské obyvateľstvo k stádu oviec, čo ide bezmyšlienkovito vedené autoritatívnym vodcom. Demokratické voľby sú len ilúziou, lebo je už dopredu jasné, že vyhrá ten, ktorého si zvolili niekoľkí mocní za vysokými múrmi Kremľa.
Autor: PETRA PROCHÁZKOVA, agentúra Epicentrum pre SME