K pamätníku 17. novembra včera prišiel prezident Klaus, jeho predchodca Havel aj premiér Paroubek. Toho vypískali. FOTO - ČTK |
Výročie 17. novembra v Česku nebolo iba v duchu spomínania. Rastúci podiel komunistov na moci vyvoláva znepokojenie vo veľkej časti spoločnosti, a to sa prejavilo aj na diskusiách spojených s oslavami zamatovej revolúcie.
Znovu sa začalo hovoriť, či po novembri 1989 nemali zakázať komunistickú stranu, alebo či sa tak nemá urobiť aspoň dnes. Postoj politikov v tejto otázke však ovplyvňujú hlavne ich aktuálne mocenské potreby.
Symbolicky sa to včera prejavilo pri pamätníku 17. novembra na Národnej triede v Prahe, ku ktorému svoje kytice položili viacerí českí politici. Dav, ktorý postupne potleskom privítal súčasného aj bývalého prezidenta Václava Klausa a Václava Havla, o niečo neskôr vypískal premiéra Jiřího Paroubka. Ľudia na neho pokrikovali, že je demagóg a že má odletieť na Mars. Narážali tým na premiérov známy výrok, že kľúčové zákony v parlamente presadí s kýmkoľvek, hoci aj s pomocou komunistov alebo Marťanov.
V týchto týždňoch však v Česku často kritizujú aj Havla. Opakovane bagatelizoval význam spolupráce sociálnych demokratov s komunistami a zastával sa Paroubka. Havel naopak svojmu večnému súperovi Klausovi spolu s ďalšími vytýka, že do funkcie prezidenta sa dostal aj hlasmi komunistov.
Havel aj Paroubek boli v stredu na seminári súčasných a bývalých politikov o ponovembrovom vývoji, ktorý sa konal v českom parlamente. Exprezident volal po mravnej obrode spoločnosti. Posťažoval sa, že sa vytratil étos zamatovej revolúcie, ktorá je dnes iba predmetom sentimentálnych spomienok, či dokonca výsmechu.
Väčšiu pozornosť však vyvolala práve diskusia o komunistoch. Paroubek, ktorý tesne po novembri ako funkcionár obnovenej sociálnodemokratickej strany zákaz komunistov taktiež verejne požadoval, v stredu svoj niekdajší výrok opäť označil za najstupídnejší, aký kedy povedal.
Dnes si myslí, že komunistov treba integrovať do demokratického systému a poprel, že by mohli byť nebezpeční pre demokraciu. Nepripravujú vraj revolúciu, nemajú sklady zbraní, naopak riadne pracujú v zastupiteľstvách a parlamente. Taktiež ubezpečil, že jeho strana po voľbách neplánuje s komunistami uzavrieť vládnu koalíciu.
Obavy však panujú skôr pre prípadnú Paroubkovu menšinovú vládu, ktorá by v parlamente závisela od podpory komunistov. Túto možnosť naopak Paroubek verejne viackrát avizoval.
Senátori Martin Mejstřík a Jaromír Štětina na seminári volali po zákaze komunistickej strany. Obaja patria medzi iniciátorov návrhu zákona zakazujúceho propagáciu komunistickej ideológie. Návrh, ktorý už schválil Senát, počíta s až osemročným trestom väzenia za propagáciu komunizmu, a mal by KSČM prinajmenšom prinútiť k zmene jej názvu.
Paroubek aj tento návrh označil za stupídny. Bez podpory jeho strany nemá zákon šancu prejsť dolnou komorou parlamentu, kde majú sociálni demokrati a komunisti väčšinu.
FOTO |