Rýchlosť internetového pripojenia neustále rastie. Aj mobilní operátori si chcú svoj kúsok koláča utrhnúť, preto do svojich sietí implementujú technológie, ktoré majú ambíciu stať sa plnohodnotnou náhradou za broadband prostredníctvom telefónnej linky, či káblovej televízie, pričom nespornou výhodou je mobilita. Slovensku sa nedávno stalo svetovým priekopníkom v zavádzaní novej technológie, ktorá je schopná priniesť širokopásmový internet aj v oblastiach, v ktorých chýbajú iné typy telekomunikačnej infraštruktúry. Reč je o spustení technológie FLASH-OFDM od Flarionu, pomocou ktorej je možné poskytovať rýchle pripojenie do internetu pri nízkej úrovni latencie (prenosového oneskorenia). Naviac pri použití dátovej karty FLASH-OFDM sa nemusí meniť žiadne užívateľské nastavenie. Rozhodnúť sa práve pre technológiu od Flarionu sa mohol na Slovenskom trhu iba jeden z operátorov. Ten čo do dnešného dňa prevádzkuje sieť NMT, sieť v ktorej sa v našich zemepisných šírkach uskutočnili prvé komerčné bezdrôtové telefónne hovory. Tieto chvíle má v pamäti zapísané aj Marek Hrkeľ, senior manažér rozvoja produktov a roamingu spoločnosti T-Mobile.
» Na čo sa využívalo frekvenčné spektrum v pásme 450 MHz doteraz?
Na prevádzku siete NMT, ktorá bola prvou mobilnou sieťou na Slovensku. Teraz je to už pre mňa skôr nostalgia, keď sa pozriem na telefóny, ktorými sa dalo lahšie ublížiť, ako telefonovať.
» Naozaj sa živilo len pre pár stoviek NMT klientov?
V súčasnosti naozaj využíva sieť NMT iba niekoľko stoviek zákazníkov. Frekvenčné pásmo 450 MHz však potrebovalo na Slovensku dozrieť aby si našlo to správne využitie. Technológia Flash - OFDM je jednou z možností širokopásmového internetu, ktorá prináša zákazníkom rýchlosti až do 1Mbps a je tým správnym využitím pre spomínané pásmo.
» V čom spočívala úprava siete pre technológiu Flash-OFDM?
Technológia Flash - OFDM vyžadovala výstavbu úplne novej siete so všetkými prvkami ako základňové stanice, IP infraštruktúra, prenosová sieť, integrácia do IT backend systémov a pod. Z pôvodnej NMT siete sa nevyužívajú žiadne komponenty, využíva sa len frekvenčné pásmo 450 MHz. Výstavba tejto siete bola ľudská aj technická výzva, ktorú sa podarilo zrealizovať za niekoľko mesiacov čo tiež predstavuje rekord v tejto oblasti podnikania.
» Zostáva v sieti naďalej aj hlas?
Spoločnosť T-Mobile nebude meniť existujúcu sieť NMT a jej využitie. Existujúci zákazníci tak aj naďalej môžu využívať služby tejto platformy.
» Aké boli vysoké náklady na úpravu siete?
Informácie o nákladoch na výstavbu siete T-Mobile nezverejňuje.
» Nakoľko bolo riskantné použiť ako prvý technológiu, ktorú ostatní operátori zatiaľ len testujú?
Už dnes môžem povedať, že to bola dobrá voľba a nielen my, ale hlavne zákazníci sú spokojní s tým, čo im môžeme my a nová technológia ponúknuť. Technológia Flash OFDM (Flarion) ponúka takú kombináciu technických výhod, ktorú momentálne neposkytujú iné typy mobilného broadbandu. Ide hlavne o kombináciu dosahu, rýchlosti pripojenia, veľmi nízkeho prenosového oneskorenia a široké možnosti prioritizácie užívateľov. Počas testovacej fázy sme mali možnosť vyskúšať si stabilitu a funkčnosť technológie a s jej atribútmi sme nadmieru spokojní.
» Aký segment užívateľov má nasadenie technológie osloviť?
Chceme priniesť Rýchly internet ako ďalšiu flexibilnú možnosť širokopásmového pripojenia do internetu. Služba Rýchly internet prináša broadband mnohým zákazníkom, ktorí nemajú možnosť zriadenia takejto služby prostredníctvom káblových televízií a DSL. Z hľadiska firemného riešenia je DSL vhodné do firmy, Rýchly internet vďaka svojej mobilite pre zamestnancov pracujúcich často z domu alebo mimo firmy.
» Nakoľko bude dopĺňať technológie mobilného internetu EDGE či GPRS, alebo im konkurovať?
Cieľom T-Mobilu Slovensko je priniesť zákazníkom komplexnú službu, vďaka ktorej nebudú musieť premýšľať, ktorou technológiou sa majú v danej lokalite pripojiť, ale systém automaticky detekuje možnosti a zvolí najvhodnejší spôsob pripojenia. V tomto smere vidím všetky mobilné dátové technológie ako jeden celok s možnosťami variability.
» Aké koncové zariadenia sa dajú využívať na pripojenie? (Vôbec sa nepočíta s mobilným telefónom?)
Z názvy služby Rýchly internet je už od začiatku zrejmé, že ide o čisto prenos dát. T-Mobile zatiaľ ponúka dve možnosti pripojenia. Prostredníctvom stolového modemu alebo dátovej karty. O mobilných telefónoch je zatiaľ zbytočné hovoriť.
» Ponúkaná prenosová rýchlosť, i keď nie garantovaná, a mobilita dávajú predpoklady na využívanie populárneho telefonovania cez internet, nevnímate toto ako kanibalizmus služieb, ktoré ponúkate?
Zatiaľ na to nevidíme dôvod.
» Ak hovoríme o broadbande, prečo je zavedený nočný limit na pripájanie peer to peer sietí?
Služba Rýchly internet je určená všetkým zákazníkom, ktorí ju chcú korektne využívať na pripojenie sa do internetu. Peer to peer siete v prevažnej miere slúžia iba na prenos dát. Chceme zamedziť tomu, aby naši zákazníci boli obmedzovaní akýmkoľvek spôsobom. Napriek tomu chceme umožniť v určitom čase možnosť aj záujemcom, ktorí chcú využívať peer to peer.
» Nie sú zákazníci zaujímajúci sa o takúto službu nadpriemerní surferi, ktorí nechú limity?
Služba Rýchly internet je určená všetkým zákazníkom, nielen takzvaným "IT freekom". Každá mobilná sieť má limitovanú kapacitu, preto chceme uprednostniť zákazníkov, ktorí nevyužívajú internet hlavne na prístup k P2P serverom (napríklad sťahovanie filmov). Aj z tohto dôvodu sme voľný objem dát obmedzili na hodnotu 10 GB. Táto hodnota je však dostatočne vysoká pre každého bežného užívateľa internetu. Navyše užívateľ nie je ani po prekročení tejto hodnoty nijako technicky obmedzený, môže stiahnuť aj viac ako 10 GB, tieto dáta však už budú spoplatnené.
» Flash-OFDM momentálne pokrýva pätinu populácie krajiny, ako rýchlo sa bude rozširovať?
Chceme sa primárne sústreďovať na oblasti, kde dnes zákazníkom chýba možnosť rýchleho pripojenia do internetu. Samozrejme, našou stratégiou je pokrytie maximálneho územia Slovenska a v blízkej dobe plánujeme pokryť aj Bratislavu. Hlavné mesto Bratislava vnímame ako ekonomické, kultúrne a politické centrum Slovenska. Aj preto pokladáme za dôležité vykryť hlavné mesto Slovenskej republiky.
» Čo s lokalitami, napríklad v hlavnom meste, ktoré sú v blízkosti hraníc? (problém so šírením signálu do susediacej krajiny)
V niektorých oblastiach Bratislavy a to v tesnej blízkosti štátnych hraníc je problematické vybudovať pokrytie z dôvodu ovplyvňovania iných služieb v pásme 450 MHz v susedných krajinách. O dostupnosti pokrytia budeme informovať zákazníkov prostredníctvom médií ako aj prostredníctvom web stránky spoločnosti. T-Mobile Slovensko v blízkej budúcnosti podnikne všetky kroky preto, aby boli splnené zákonom o elektronických komunikáciách a medzinárodnými dohovormi požadované podmienky na poskytovanie služby aj v pohraničných oblastiach vrátane celej Bratislavy.
» Aká je koordinácia s ponúkanými službami od ST?
T-Mobile Slovensko priniesol službu Rýchly internet pre všetkých zákazníkov, ktorí majú záujem o širokopásmový internet.
» Káblový operátor a fixný operátor prostredníctvom DSL pokrývajú pomerne veľkú časť územia. Stačí osloviť zákazníka tam, kde neexistuje iná alternatíva pre širokopásmové pripojenie?
Chceme sa primárne sústreďovať na oblasti, kde dnes zákazníkom chýba možnosť rýchleho pripojenia do internetu. Samozrejme, našou stratégiou je pokrytie maximálneho územia Slovenska.
» Ako tieto kroky ovplyvnili vážnosť blížiaceho sa záväzného termínu pre UMTS?
T-Mobile Slovensko dodrží podmienky stanovené licenciou UMTS.
n
Autor: Radovan Kovalský