Stále tromfové eso v útoku

Tridsiatnik, ale nie je na odpis

FOTO


Tridsiatnik, ale nie je na odpis

Ktorý tréner by ho nechcel mať v mužstve? Všade tam, kde hral, prehovorilo najviac za neho to, čo má odjakživa v popise práce - strieľanie gólov. Fernando Morientes Sanchez. Obávaný zakončovateľ. Muž do pokutového územia. Silný predovšetkým v hre hlavou a v osobných súbojoch. Vo vzduchu sa mu berie lopta veľmi ťažko.

Jeho meno sa začalo objavovať na stránkach španielskych novín počas pôsobenia v Reale Zaragoza, kde v 66 zápasoch dosiahol 28 gólov. Najväčší rozmach i úspechy zaznamenal v madridskom Reale. Hneď v prvej sezóne sa blysol neuveriteľným priemerom - skóroval takmer v každom druhom zápase bieleho baletu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dobre namazaný gólostroj sa zasekol po príchode Brazílčana Ronalda do Madridu, kedy stratil miesto v základnej zostave. Rozhodol sa zmeniť dres. V septembri 2003 odišiel na hosťovanie do Monaca. Hlad po futbale a prekonávaní brankárov urobil svoje. Vo francúzskej najvyššej súťaži skóroval desaťkrát.

Bola to sezóna, na ktorú v Monacu nikdy nezabudnú. I vďaka deviatim gólom Morientesa sa klub prebojoval až do finále Ligy majstrov. A Španiel sa pomstil i Realu, s ktorým sa nerozišiel najlepšie. Vo štvrťfinále dal svojmu bývalému klubu dva góly. V gelsenkirchenskom finále však ani jeho prítomnosť nestačila na umenie Porta (0:3).

Po návrate do Madridu predpokladal, že časy jeho ignorácie sú preč. Mýlil sa. Kráľovský veľkoklub angažoval Angličana Michaela Owena a Morientes sa ocitol opäť na vedľajšej koľaji. Nehrával pravidelne a začiatkom roka urobil radikálny krok. Za deväť miliónov eur prestúpil do Liverpoolu.

SkryťVypnúť reklamu

Neopakovateľné finále Ligy majstrov proti milánskemu AC mu síce ušlo, keďže v rovnakej sezóne už nastúpil za Real, ale v mužstve španielskeho trénera Raffaela Beniteza si našiel pevné miesto.

Reprezentačný debut mal ako z rozprávky. Proti Švédom strelil dva góly za prvých päť minút! Presadil sa aj na svetovom šampionáte '98 vo Francúzsku (dvakrát proti Bulharsku), ale na EURO 2000 sa do nominácie nedostal. Na posledných ázijských majstrovstvách sveta dostal znova príležitosť. Dva góly strelil Paraguaju, jeden pridal v osemfinále do írskej siete. (mb)

Fernando Morientes Sanchez

Narodený: 5. apríla 1976

Výška: 186 cm

Hmotnosť: 79 kg

Klub: FC Liverpool

Zmluva do: 2009

Kariéra: Albacete (1993-95), Real Zaragoza

(1995-97), Real Madrid (1997-2003),

SkryťVypnúť reklamu

AS Monaco (2003-04), Real Madrid

(2004-05), FC Liverpool (2005 -)

Úspechy: účasť na MS '98 vo Francúzsku,

MS 2002 v Japonsku a Kórejskej

republike, ME 2004 v Portugalsku,

majster Španielska s Realom

(2001, 2003), víťaz Ligy majstrov

(2000 a 2002 - Real,

2005 - Liverpool).

Debut v reprezentácii: 1998 proti Švédsku

Štarty v reprezentácii: 41

Góly v reprezentácii: 27

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu