Lukašenko (na archívnej snímke vľavo) by chcel prostredníctvom spoločnej únie s Moskvou získať vplyv na ruskú politiku, Putin zase mocensky posilniť Rusko. FOTO - REUTERS
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko mal včera na stretnutí s ruským kolegom Vladimirom Putinom podpísať dohodu o ústavnom zákone, ktorého dôsledkom má byť spoločný štát - takzvaná Rusko-bieloruská únia.
Ruské agentúry nakoniec o ich plánovanom stretnutí mlčali. Podľa pozorovateľov a bieloruských opozičných politikov to len nasvedčuje, že spoločná únia Minska a Moskvy je skôr politickou hrou dvoch prezidentov ako reálnou víziou.
O téme spoločného štátu Rusov a Bielorusov sa hovorí už od polovice 90. rokov. Prvým krokom smerom k spoločnej únii bolo odpustenie bieloruského dlhu voči Rusku vo výške vyše 1,6 miliardy dolárov. Jedným z najväčších úspechov Lukašenka je práve nadštandardná spolupráca s Moskvou a dotované lacné dodávky energetických surovín z Ruska. Vďaka tomu sa Bielorusku darí udržiavať stabilnú ekonomickú situáciu.
Iniciatíva prišla z Moskvy
"Z času na čas iniciatívu preberie Minsk a potom Moskva. Teraz s tým prišiel Kremeľ," hovorí spisovateľ a šéf vedeckého centra Bieloruské kolégium Ales Ancipienka, ktorý je na návšteve Bratislavy.
Posledné týždne rokovania medzi Moskvou a Minskom nabrali na tempe a návrh ústavnej zmeny o spoločnej únii už prešiel obidvoma komorami ruského parlamentu. Jedným z motívov urýchlenej komunikácie o spoločnej únii môžu byť ruské prezidentské voľby v roku 2008. Keďže ruská ústava neumožňuje viac ako dve za sebou idúce prezidentské obdobia, Putin v nich už nemôže kandidovať. V spoločnej únii s Bieloruskom by však mohol pokračovať v pozícii najvyššieho predstaviteľa ďalších sedem rokov. Lukašenko by sa podľa návrhu mohol stať viceprezidentom.
"Lukašenko predstavuje hovorcu miliónov Rusov, ktorí majú stále sovietsku mentalitu a považujú ho za silného lídra, ktorý im prinesie stabilitu," hovorí Ancipienka. Lukašenka podľa neho láka predstava, že sa raz stane vplyvným hráčom aj v Kremli.
Obrana pred Západom
Napriek tomu, že Putin a Lukašenko nemajú najlepšie vzťahy, obidvaja s obľubou rozprávajú o utvorení spoločného štátu. Kým pre Lukašenka spoločný zväzový štát predstavuje najmä vidinu ekonomickej stability a podiel moci na ruskej politike, Kremeľ vidí v Bielorusku silného spojenca proti rastúcemu vplyvu Európskej únie a NATO, najmä po ukrajinskej oranžovej revolúcii. Putin sa vyhýba kritike Lukašenka a nevidí porušovanie ľudských práv v Bielorusku.
Utvorenie spoločnej rusko-bieloruskej únie však podľa Ancipienku nie je otázkou najbližších týždňov, ale skôr mesiacov. Úniu by museli potvrdiť obyvatelia obidvoch štátov a to minimálne v Bielorusku momentálne nie je na programe dňa.
Lukašenko asi nezvolá referendum o únii pred prezidentskými voľbami. "Všetku svoju pozornosť teraz sústredí na voľby, z ktorých chce vyjsť ako absolútny víťaz," hovorí Ancipienka.
Zvykli sme si bývať sami
Skeptický k únii je aj opozičný líder Anatolij Lebeďka. "Podľa nedávneho prieskumu si spoločnú federáciu s Ruskom želá len 7 percent Bielorusov," hovorí Lebeďka. Bielorusi si podľa lídra opozičnej Zjednotenej občianskej strany medzi tým navykli "bývať vo vlastných bytoch a mať dobré vzťahy so susedmi".
Šéf Bieloruského národného frontu Vincuk Viačorka zase považuje diskusiu o únii za politickú hru: "Lukašenko nechce do únie zadarmo a či sa bude Kremeľ s ním chcieť podeliť o moc, je veľmi otázne."