Putin a Lukašenko hovoria o únii roky

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko mal včera na stretnutí s ruským kolegom Vladimirom Putinom podpísať dohodu o ústavnom zákone, ktorého ...

Lukašenko (na archívnej snímke vľavo) by chcel prostredníctvom spoločnej únie s Moskvou získať vplyv na ruskú politiku, Putin zase mocensky posilniť Rusko. FOTO - REUTERS

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko mal včera na stretnutí s ruským kolegom Vladimirom Putinom podpísať dohodu o ústavnom zákone, ktorého dôsledkom má byť spoločný štát - takzvaná Rusko-bieloruská únia.

Ruské agentúry nakoniec o ich plánovanom stretnutí mlčali. Podľa pozorovateľov a bieloruských opozičných politikov to len nasvedčuje, že spoločná únia Minska a Moskvy je skôr politickou hrou dvoch prezidentov ako reálnou víziou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O téme spoločného štátu Rusov a Bielorusov sa hovorí už od polovice 90. rokov. Prvým krokom smerom k spoločnej únii bolo odpustenie bieloruského dlhu voči Rusku vo výške vyše 1,6 miliardy dolárov. Jedným z najväčších úspechov Lukašenka je práve nadštandardná spolupráca s Moskvou a dotované lacné dodávky energetických surovín z Ruska. Vďaka tomu sa Bielorusku darí udržiavať stabilnú ekonomickú situáciu.

Iniciatíva prišla z Moskvy

"Z času na čas iniciatívu preberie Minsk a potom Moskva. Teraz s tým prišiel Kremeľ," hovorí spisovateľ a šéf vedeckého centra Bieloruské kolégium Ales Ancipienka, ktorý je na návšteve Bratislavy.

Posledné týždne rokovania medzi Moskvou a Minskom nabrali na tempe a návrh ústavnej zmeny o spoločnej únii už prešiel obidvoma komorami ruského parlamentu. Jedným z motívov urýchlenej komunikácie o spoločnej únii môžu byť ruské prezidentské voľby v roku 2008. Keďže ruská ústava neumožňuje viac ako dve za sebou idúce prezidentské obdobia, Putin v nich už nemôže kandidovať. V spoločnej únii s Bieloruskom by však mohol pokračovať v pozícii najvyššieho predstaviteľa ďalších sedem rokov. Lukašenko by sa podľa návrhu mohol stať viceprezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

"Lukašenko predstavuje hovorcu miliónov Rusov, ktorí majú stále sovietsku mentalitu a považujú ho za silného lídra, ktorý im prinesie stabilitu," hovorí Ancipienka. Lukašenka podľa neho láka predstava, že sa raz stane vplyvným hráčom aj v Kremli.

Obrana pred Západom

Napriek tomu, že Putin a Lukašenko nemajú najlepšie vzťahy, obidvaja s obľubou rozprávajú o utvorení spoločného štátu. Kým pre Lukašenka spoločný zväzový štát predstavuje najmä vidinu ekonomickej stability a podiel moci na ruskej politike, Kremeľ vidí v Bielorusku silného spojenca proti rastúcemu vplyvu Európskej únie a NATO, najmä po ukrajinskej oranžovej revolúcii. Putin sa vyhýba kritike Lukašenka a nevidí porušovanie ľudských práv v Bielorusku.

Utvorenie spoločnej rusko-bieloruskej únie však podľa Ancipienku nie je otázkou najbližších týždňov, ale skôr mesiacov. Úniu by museli potvrdiť obyvatelia obidvoch štátov a to minimálne v Bielorusku momentálne nie je na programe dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Lukašenko asi nezvolá referendum o únii pred prezidentskými voľbami. "Všetku svoju pozornosť teraz sústredí na voľby, z ktorých chce vyjsť ako absolútny víťaz," hovorí Ancipienka.

Zvykli sme si bývať sami

Skeptický k únii je aj opozičný líder Anatolij Lebeďka. "Podľa nedávneho prieskumu si spoločnú federáciu s Ruskom želá len 7 percent Bielorusov," hovorí Lebeďka. Bielorusi si podľa lídra opozičnej Zjednotenej občianskej strany medzi tým navykli "bývať vo vlastných bytoch a mať dobré vzťahy so susedmi".

Šéf Bieloruského národného frontu Vincuk Viačorka zase považuje diskusiu o únii za politickú hru: "Lukašenko nechce do únie zadarmo a či sa bude Kremeľ s ním chcieť podeliť o moc, je veľmi otázne."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu