BRATISLAVA - Protestov proti komunistickému režimu sa v roku 1989 zúčastnila asi tretina občanov. Vyplýva to z prieskumu MVK. Každý si pamätá zábery na námestia plné ľudí ochotných prejaviť svoj názor.
Po páde komunizmu sa tí istí ľudia stali pasívnymi a je veľmi málo udalostí, ktoré dokážu Slovákov vyburcovať, aby vyšli do ulíc.
Včera si výročie nežnej revolúcie na ohlásených mítingoch pripomenuli študenti v ôsmich slovenských mestách. Prišlo ich však málo - asi 15 študentov bolo v Banskej Bystrici, do 20 v Košiciach a Žiline, 200 v Trenčíne, niekoľko desiatok v Prešove a Nitre, najviac - okolo 300 študentov prišlo na námestie vo Zvolene.
Dostať do ulíc väčší počet ľudí sa v poslednom čase podarilo organizátorom mítingu proti neonacistickému násiliu v Bratislave. Sociológ Pavel Haulík napriek tomu nevidí náznaky, že by boli ľudia ochotnejší ísť demonštrovať, ak sa im niečo nepáči.
"Určite to nie sú masové akcie, Slováci skôr hľadajú individuálne riešenia," povedal. Tvrdí, že nemáme v povahe búriť sa. Ani v histórii nemožno nájsť veľa príkladov, ktoré by dokazovali opak.
Politologička Darina Malová hovorí, že porovnateľné protesty s tými z novembra 1989 sme na Slovensku mali ešte v roku 1991, keď sa rozhodovalo o budúcnosti Československa. Vtedajšie zhromaždenia dokázali ľudí zaujať, lebo "tam bola jednoduchá myšlienka, s ktorou sa mohli veľmi ľahko identifikovať".
Podľa Malovej dnes chýbajú témy, pre ktoré by ľudia išli do ulíc, ako aj ľudia schopní ponúknuť ich verejnosti. Dokumentuje to na príklade odborov, ktoré nielenže nedokážu zjednotiť občanov, ale ani vlastných členov.
Dôvody vidí v nedostatku líderstva vo vedení odborov a chýbajúcej podpory médií. Tá, naopak, nechýbala pri páde komunizmu ani v roku 1991.
Šéf odborov Ivan Saktor viní z tejto situácie potláčanie občianskych práv, ktoré robí občanov pasívnymi. "Ak si dovolí minister degradovať odborového predáka za to, že zorganizoval legálny míting, tak si predstavte, ako to môže fungovať v podnikoch," vyčíta ministrovi vnútra odvolanie šéfov policajných odborov po nimi usporiadanom proteste.
"Je to ukážka toho, ako na najvyššej úrovni spasívniť ľudí," dodal Saktor.