Na výbere životného partnera si dá každý záležať. Málokto je ochotný rozhodnúť sa pre sobáš po troch mesiacoch trvania známosti s odôvodnením, že celkom dobre spolu vychádzali. Podobne sa pre sobáš nerozhoduje iba na základe odporúčaní susedov. Do úvahy neprichádza ani náhodný výber s ubezpečením sa, že možno to vyjde. Reklama síce dokáže svoje, no v tomto prípade je rozhodovanie podľa nej na zváženie. A čo takto garancia? Veď keď partnerovi rodičia boli slušní a niekam to dotiahli, tak taký bude určite aj ich potomok. Jestvuje nejaká paralela medzi výberom fondu a výberom životného partnera?
Cynik by povedal, že pri výbere partnera možno chyby napraviť pri troche šťastia rozvodom. Právnik by povedal, že chyba v obidvoch prípadoch bude veľmi drahá. Psychológ by povedal, že všetci tu dopadli ako očakával - všetci si vyberajú "odborne", behajú, zháňajú, ale pri bližšom pohľade je tento výber spôsobený skôr len kumulovanými dojmami - teda skôr nerozvážne.
Každý vie porovnať dve čísla a povedať, ktoré z nich je vyššie. Dokáže
z viacerých čísiel urobiť postupnosť. Sleduje pritom iba výšku jednotlivých údajov. Neberie do úvahy ďalšie faktory. Dnes takýmto spôsobom porovnáva fondy množstvo ľudí. Pozerajú sa na minulú výkonnosť a nezohľadňujú menu, v ktorej je výkonnosť prezentovaná. Po jej zohľadnení sa môže stať, že prvý fond bude posledný a naopak. Preto uvedenie správnej meny pri výkonnosti je viac než dôležité. Okrem meny treba zohľadňovať aj čas, ktorý bol potrebný na dosiahnutie danej výkonnosti. Pri porovnávaní sa často zabúda na skratku za výkonnosťou p. a. (per annum), čo znamená priemernú ročnú výkonnosť za posledné roky. Aký čas vlastne treba brať do úvahy pri porovnávaní fondov?
Peňažné fondy treba v prvom rade rozdeliť podľa mien na korunové, eurové a dolárové. Ich investičný horizont nepresahuje jeden rok a preto sa pri vzájomnom porovnávaní môže použiť ich výkonnosť za posledných šesť me-siacov. Rovnako podľa mien treba deliť aj dlhopisové fondy, ktoré už vyžadujú dlhší čas na zainvestovanie. Ich vzájomné porovnávanie by malo byť na horizonte minimálne dvoch rokov. Na väčších trhoch má význam ďalej kategorizovať fondy podľa kreditného rizika portfólia. Akciové fondy sa delia podľa regiónov na americké, európske, ázijské alebo celosvetové (globálne). Porovnanie výkonnosti sa má spraviť v referenčnej, nie denominačnej mene. Fondy slovenských správcov majú denominačnú menu slovenskú korunu, lebo im to tak ukladá zákon o kolektívnom investovaní. Ich porovnávanie by teda malo zohľadniť región, do ktorého investujú. Optimálnym horizontom na porovnanie by sa mohol považovať minimálne trojročný. Pri porovnávaní na väčších trhoch sa fondy ďalej kategorizujú podľa investícií do veľkých, stredných a malých spoločností či štýlu investovania.
Autor: PAVEL ŠKRINIAR