"Čo si v mladosti ušetríš, v starobe ako by si našiel." Trochu modifikované staré príslovie, ale s kusom pravdy a viacerými výhodami. Štatistiky hovoria, že človek by si mal vedieť mesačne ušetriť 10 % svojho príjmu. V porovnaní s priemernou mzdou v slovenskom hospodárstve by to malo byť 1600 Sk mesačne. Z podmienok zo sporiacich schém správcov podielových fondov vyplýva, že na sporenie do podielových fondov stačí odložiť 200 korún mesačne.
Zmenou oproti minulým rokom je prispôsobenie správcov novej daňovej legislatíve. Ak si sporiaci program bude klient uplatňovať ako produkt tretieho piliera, môže si od základu dane odčítať až 12 000 Sk ročne a ušetriť tak až 2280 Sk. Správcovské spoločnosti majú vo svojej ponuke aj sporenia na minimálne desať rokov. Podielnik však môže okrem nich využiť aj alternatívu písomného vyhlásenia, že bude šetriť desať rokov.
Kedy začať so sporením
Na otázku, kedy je najlepšie začať so sporením, je jednoznačná odpoveď: včera. Kapitálové trhy sú nevyspytateľné a nikto nevie, kedy budú rásť a kedy klesať. Pravidelné sporenie je jednou z možností, ako využiť prípadné poklesy akciových trhov. Pri poklesoch cien akcií sa za každú následnú a konštantnú investíciu nakupuje väčšie množstvo akcií alebo podielov. V prípade nárastu cien akcií sa tak želateľný výnos dostaví skôr, ako keby investor postupne nedoinvestovával.
Ak sa vezme do úvahy fakt, že sporenie je záležitosť dlhodobá, tak pre pravidelné sporenie sú vhodnejšie akcie ako dlhopisy, pretože štatistiky hovoria o vyššej výnosnosti pri akciových tituloch. Efektívnosť dlhodobého sporenia vidieť, až keď sa prejaví zložené úročenie, teda keď sporiteľovi nabiehajú na účet aj úroky z úrokov.
Ako začať so sporením
Podmienky zriadenia programu sporenia sú pri každej správcovskej spoločnosti mierne odlišné, ale základ je rovnaký: stačí vypísať zmluvu a zadať trvalý platobný príkaz.
Zriadením trvalého príkazu a odosielaním peňazí do fondov sa dá síce obísť zloženie minimálnej investície, poplatky však ostanú.
Na radosť klientov, najviac v bežnej výške.
Platí pritom pravidlo, že ak klient platí
poplatok za určité obdobie dopredu (predpláca si), poplatok býva v kumulatívnom vyjadrení nižší, ako keby platil bežné poplatky z každej platby.