O fondoch existuje veľa informácií

Ktoré z nich sú najdôležitejšie?Pred každým dôležitým rozhodnutím, aj pri investovaní do podielových fondov, by sme sa mali rozhodovať na základe podstatných a zrozumiteľ-ných informácií. Našťastie odvetvie podielových fondov je veľmi transparentné a ...

Ktoré z nich sú najdôležitejšie?Pred každým dôležitým rozhodnutím, aj pri investovaní do podielových fondov, by sme sa mali rozhodovať na základe podstatných a zrozumiteľ-ných informácií. Našťastie odvetvie podielových fondov je veľmi transparentné a možností, ako získať informácie o väčšine správcov, resp. o ich jednotlivých fondoch je veľakrát viac než je bežný investor schopný stráviť. Samozrejmou a dokonca nevyhnutnou sa stáva možnosť poradiť sa s profesionálnymi finančnými, investičnými poradcami. Ale konečné rozhodnutie je nakoniec vždy na investorovi. To predpokladá vyznať sa minimálne aspoň v základoch investovania. Budúci investor sa musí rozhodnúť, do akej hĺbky chce vo vedomostiach ísť a koľko času chce ich získavaniu venovať alebo naopak, akú dôveru vloží do rúk poradcu. Niekoľko jednoduchých otázok mu však môže pomôcť odhaliť, či mu naozaj poradca radí, alebo iba predáva produkt niektorého zo správcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kde hľadať

Dostupnými a najviac publikovanými informáciami o fondoch sú aktuálna hodnota podielu, hodnota aktív spravovaných vo fonde, mena, v akej sa fond vedie, a výkonnosť za jednotlivé obdobia - týždeň, mesiac, 6 mesiacov a rok, prípadne za viac rokov. Fondy sú pritom delia do skupín podľa toho, aké cenné papiere resp. aktíva prevažne nakupujú na peňažné, dlhopisové, zmiešané, akciové a fondy fondov. Tieto údaje sa pravidelne zverejňujú v novinách a časopisoch zameraných na ekonomiku, ale nachádzajú sa aj v ekonomických prílohách niektorých denníkov. Najaktuálnejším zdrojom týchto informácií bývajú webové stránky jednotlivých správcovských spoločností a celkový prehľad o všetkých fondoch je na stránke Asociácie správcovských spoločností (www.ass.sk), kde sa tieto informácie týždenne aktualizujú. Dokonca väčšina správcov poskytuje základné informácie o svojich fondoch aj cez svoje call centrá alebo tzv. horúce linky.

SkryťVypnúť reklamu

Z týchto zdrojov sa dá vyčítať niekoľko dôležitých skutočností. V prvom rade už názov fondu väčšinou napovedá, do akých aktív fond investuje. Či sú to slovenské, alebo zahraničné dlhopisy, akcie, prípadne sa dozvieme, v akom teritóriu sa tieto cenné papiere nakupujú. Napr. názov Stredoeurópsky peňažno-dlhopisový fond hovorí, že fond pravdepodobne investuje do dlhopisov ČR, Maďarska, Slovenska, Poľska prípadne ďalších európskych krajín a teda neinvestuje napr. do dolárových dlhopisov. Ak chceme bližšie informácie o zameraní fondu, môžeme ich nájsť v charakteristike fondu na webovej stránke alebo v štatúte fondu, resp. v predajnom prospekte, ktoré sú takisto na webe alebo u finančných poradcov. Z názvu vieme ďalej napríklad vyčítať či je fond zameraný na rozvíjajúce sa trhy (emerging markets), alebo na trh Severnej Ameriky, Európy, Japonska, prípadne je zameraný celosvetovo (globálne) atď., dokonca či sa zameriava na akcie malých alebo veľkých spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že z niektorých názvov fondov nevyčítame nič a zároveň je pravda, že samotný názov nemusí byť úplne predurčujúcim, do akých aktív fond investuje. Najkonkrétnejšie informácie sú určite v štatúte alebo predajnom prospekte každého fondu.

Čo prezrádzajú čísla

Ďalším zaujímavým údajom je hodnota aktív fondu. Minimálna hodnota, ktorú musí fond na Slovensku spravovať, je 50 miliónov Sk. Táto čiastka je však naozaj minimálna a na dobré rozloženie majetku fondu - diverzifikovanie - a aj lepšie spravovanie je predpokladom, ak je vo fonde spravovaný väčší finančný balík rádovo v stovkách miliónov korún, resp. v miliardách.

Veľakrát je pre slovenského investora metúcou informácia - mena, v ktorej sa fond vedie. Špecifikom je, že všetky fondy slovenských správcov musia byť vedené a aj zverejňované v slovenskej korune nehľadiac na menu, v ktorej je fond na-ozaj zainvestovaný. Hovoríme o tzv. denominačnej mene Sk, pričom aktívami fondu sú napr. americké akcie alebo dlhopisy z eurozóny. To, v akých aktívach je fond reálne zainvestovaný vyjadruje tzv. referenčná mena. Napr. fond slovenského správcu investuje do akcií západnej Európy. Jeho referenčnou menou je euro, pretože reálne nakupuje cenné papiere v tejto mene, ale cena podielu je vedená v slovenskej korune, ktorá je v tomto prípade denominačnou menou. Častou chybou začínajúcich investorov je porovnávanie výkonnosti fondov bez toho, aby vzali do úvahy práve menové vyjadrenie hodnoty podielu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z hlavných kritérií, podľa ktorého sa investori rozhodujú, do ktorého z fondov investovať, je výkonnosť fondu. Žiaľ, často je to aj mylne jediné kritérium. Samozrejme, výkonnosť fondu je dôležitou hodnotou, ale opäť treba porovnávať relevantné údaje. Platia základné pravidlá. Porovnanie výkonnosti peňažných fondov by malo byť na báze niekoľkých mesiacov až roka. Dlhopisové fondy je dobré porovnávať za obdobie približne 3 rokov a akciové fondy určite za periódu niekoľkých rokov - 5, 7 a viac. V akciovom fonde ani lepší výkon za obdobie niekoľkých rokov nemusí byť vodiacim kritériom. Dôležitým je aj údaj o volatilite (kolísaní hodnoty aktív fondu) v danom časovom úseku, ktorý hovorí o rizikovosti. Žiaľ, napr. tento údaj sa u nás bežne nezverejňuje. Niektorý správca spravuje fond so 100 mil. USD v amerických aktívach a dosiahol za obdobie niekoľkých rokov výnos o 2 % p.a. lepší ako iný správca, ktorý spravuje rovnako zameraný fond, ale spravuje v ňom

SkryťVypnúť reklamu

50 mld. USD s nižšou volatilitou. Zhodnotiť niekoľkonásobne väčšie peniaze je ťažšie a vypovedá to o kvalite správcovskej spoločnosti a investičnom manažmente.

Nezanedbateľnou súčasťou investovania do fondov sú poplatky. V tejto súvislosti poznáme vstupné poplatky, výstupné poplatky, správcovský poplatok, depozitársky poplatok. Tu už musíme trocha viac pátrať a tieto údaje je najlepšie získať priamo na predajnom mieste alebo u profe-sionálnych poradcov. Vstupný poplatok sa platí vždy na začiatku investície jednorázovo a pohybuje sa od 0 % v niektorých peňažných fondoch až po cca 5 % u fondov investujúcich do akcií. Spravidla platí, že čím väčší výnos sa očakáva, tým je aj poplatok väčší. Niekedy je dobré využiť rôzne poplatkové akcie, kedy sú vstupné poplatky výrazne nižšie alebo sú dokonca nulové. Takisto platí, že pri väčších investovaných prostriedkoch sa poplatok môže znížiť, preto je dobré informovať sa na poplatkové limity vzhľadom na investovanú sumu. Niekedy pár tisíc korún investovaných navyše, môže výrazne znížiť výšku vstupného poplatku. Napr. pri investícii do 250 000 Sk je poplatok 5 %, od 250 001 Sk, sa zníži na 3,9 %. Takže, ak chcem investovať 240 000 Sk oplatí sa mi doložiť 10 001 Sk aby sa mi poplatok znížil. Výstupné poplatky uplatňuje málo správcov a väčšinou sa po nejaký čas, jednom až troch rokov rovnajú 0 .

SkryťVypnúť reklamu

Asi najpodstatnejšími sa javia správcovské poplatky ktoré pravidelne odčerpávajú časť z majetku podielnikov. Uvádzajú sa v % ročne a pohybujú sa od niekoľkých desatín percenta z objemu spravovaného majetku vo fonde po približne 2,5 % podľa typu fondu a podľa

štatútov jednotlivých správcovských spoločností. Správcovský poplatok je vlastne jedinou odmenou správcovskej spoločnosti za správu klientových financií. Vyšší správcovský poplatok by mal byť aj predpokladom kvalitnejšej správy nášho majetku, ale nemusí to tak byť vždy, preto treba brať do úvahy aj ďalšie špecifiká.

Pomôckou aj štatúty

Najpodrobnejšie informácie o jednotlivých fondoch obsahujú už spomínané štatúty jednotlivých fondov, ktoré sú akýmsi "návodom" na použitie, ktorý musí správca dodržiavať a čo je dôležité jeho dodržiavanie je pod dohľadom a kontrolou. Schválenie štatútu musí prejsť cez štátnu inštitúciu, ktorou je Úrad pre finančný trh, terajšia súčasť ministerstva financií. Na zjednodušenie a pochopiteľnosť pre širšiu vrstvu klientov sa vydáva aj Predajný prospekt podielového fondu, resp. Zjednodušený predajný prospekt.

SkryťVypnúť reklamu

Investovanie je v prvom rade o dôvere. Samozrejme, pri investovaní do fondov existujú ďalšie a ďalšie informácie, ktoré by mali mať vplyv na naše rozhodovanie, kam investovať a ako dlho v investícii vydržať, resp. kedy investíciu zmeniť. Všetci však nemôžu vedieť všetko, a preto je dobré, že takmer pre každú oblasť ľudskej činnosti existujú odborníci, profesionáli. Ak potrebujeme ich rady, vyberajme si ich uvážlivo a pri nakladaní s peniazmi zvlášť, pretože peniaze sa zarábajú, ako keď sa ihlou kope piesok. Minúť sa však dajú, ako keď sa vyleje do piesku voda...

STANISLAV JENDRIŠÁK

FinCo&Partners

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 801
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 423
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 890
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 781
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 564
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 324
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 209
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu