Otvorené podielové i zaistené fondy

Kolektívne investovanie, ktoré reprezentujú predovšetkým otvorené podielové fondy, začína byť už aj u nás na Slovensku čoraz viac známe. Môžeme povedať, že je to ešte stále pomerne nová možnosť lepšieho a atraktívnejšieho zhodnotenia krátkodobých či ...

Kolektívne investovanie, ktoré reprezentujú predovšetkým otvorené podielové fondy, začína byť už aj u nás na Slovensku čoraz viac známe. Môžeme povedať, že je to ešte stále pomerne nová možnosť lepšieho a atraktívnejšieho zhodnotenia krátkodobých či dlhodobých úspor obyvateľov v porovnaní s vkladnými knižkami či termínovanými vkladmi.

Kolektívne investovanie na slovenskom kapitálovom trhu sa uskutočňuje pros-tredníctvom podielových fondov, ktoré sú určené pre fyzické i pre právnické osoby. Aj preto, že u nás nemajú ešte takú tradíciu a dlhú históriu, je samo-zrejmé, že možnosti výberu investovania do jednotlivých fondov sú menšie v porovnaní napríklad s vyspelými krajinami, kde majú skúsenosti s kolektívnym investovaním niekoľko desiatok rokov. Správcovské spoločnosti u nás majú v ponuke dve možnosti kolektívneho investovania - cez otvorené podielové fondy a garantované, tzv. zaistené fondy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Otvorené podielové fondy môžeme rozdeliť na 4 základné skupiny:

Korunové peňažné fondy

Fond investuje hlavne do krátkodobých cenných papierov a nástrojov peňažného trhu denominovaných v slovenských korunách. Je to fond, ktorý je veľmi konzervatívny, čo zároveň znamená nízky, ale stabilný výnos pre klienta.

Tento fond je určený hlavne pre konzervatívnych klientov, ktorí uprednostňujú radšej menší, ale istý výnos, ako neisté vysoké zisky. Je teda pre tých, ktorí nie sú ochotní akceptovať veľké investičné riziko. Zároveň je takýto typ fondu určený aj pre tých, ktorí plánujú uložiť svoje úspory len na krátke obdobie (1 - 2 roky). Výnosnosť peňažného fondu je v súčasnosti okolo 2 - 3 % ročne.

Korunové dlhopisové fondy

Fond investuje predovšetkým do dlhodobých cenných papierov denominovaných v slovenských korunách alebo zabezpečených proti menovému riziku. Hlavnú časť portfólia fondu tvoria štátne dlhopisy Slovenskej republiky, dlhopisy bánk a spoločností s vysokým ratingom. Ich výnosnosť sa pohybuje okolo 3 - 4 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Tento fond je tiež ešte pomerne konzervatívny, i keď pri porovnaní grafu dlhopisového fondu s grafom peňažného fondu už vidíme väčšiu mieru rizika, ale zároveň aj možnú vyššiu výnosnosť. Investori si vyberajú tento fond hlavne, ak ide o strednodobé úspory na 3 - 4 roky.

Zmiešané fondy

Fond investuje predovšetkým do dlhových cenných papierov a do medzinárodných akcií. Hlavnú časť protfólia fondu tvoria štátne dlhopisy, dlhopisy bánk a spoločností s vysokým ratingom. Akciovú časť portólia fondu tvoria najmä akcie medzinárodných spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom.

Tento fond si už vyžaduje investorov s väčšou mierou akceptácie rizika a s určitou dávkou trpezlivosti. Tým, že je fond rizikovejší, je tu možnosť "dosiahnutia" vyšších strát v porovnaní s predošlými dvoma fondmi, ale zároveň aj vyšších výnosov. Odporúčaný horizont investovania je strednodobý až dlhodobý (4 - 5 a viac rokov).

SkryťVypnúť reklamu

Akciové fondy

Fond investuje najmä do akcií spoločností. Hlavnú časť portfólia fondu tvoria akcie spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Krivka na grafe tohto fondu sa už s predošlými dvoma krivkami porovnať nedá.

Tento typ fondu prináša so sebou značnú mieru rizika (určitá strata hodnoty investície na určitý čas) a preto je veľmi dôležité, aby

úspory do tohto typu fondu boli investované na dlhšie obdobie. Odporúčaná lehota investovania je 7 - 8 rokov a viac. Pri akciových fondoch hrozí zároveň aj menové riziko, ktoré súvisí s vývojom kurzov jednotlivých mien na kapitálovom trhu. Výnos takýchto fondov sa pohybuje z dlhodobého hľadiska okolo 10 % a viac.

Pri investovaní sú dôležité aj poplatky, ktoré zaplatí investor pri každej investícii - prvej či následnej. Čím je fond lukratívnejší a z hľadiska výnosov zaujímavejší, tým sú poplatky vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Zaistené fondy

Ďalším typom fondov, ktoré sú dostupné na našom trhu, je zaistený - garantovaný - fond. Je charakteristický tým, že zloženie majetku v ňom zabezpečuje aj pri negatívnom vývoji na finančných trhoch aspoň vrátenie počiatočnej investície. Tento fond ponúka určitý garantovaný výnos, avšak táto garancia je len za predpokladu, ak investor nechá investované peniaze v investičnom horizonte, ktorý sa uvádza v zmluve. Tento investičný horizont býva pomerne dlhý a predčasným výberom peňazí z fondu padá garancia výnosu a zároveň investor nemá garantovanú ani návratnosť počiatočnej investície.

Garantované fondy však môžu byť zaujímavou alternatívou termínovanému vkladu pre tzv. pasívnych klientov, ktorí nie sú ochotní akceptovať stratu vkladu a zároveň akceptujú horizont investovania.

SkryťVypnúť reklamu

Pri fondoch však platí jedno pravidlo: "Ak klesne hodnota fondu, je len otázkou času, kedy zase stúpne."

Už ani klientom na slovenskom trhu nestačia výnosy ponúkané v bankách na termínovaných účtoch, a preto sa pomaly učia akceptovať určité riziko straty hodnoty investície, aby mohli získať viac.

Predtým, ako sa rozhodne klient investovať do fondov, treba aby mal jasne stanovené odpovede na nasledujúce otázky:

- aké riziko som ochotný akceptovať,

- na akú lehotu chcem investovať úspory,

- v akej mene budem investovať.

Na základe odpovedí na tieto otázky už vie finančný poradca odporučiť konkrétny fond alebo rozloženie úspor do viacerých fondov, čím sa zároveň rozkladá aj riziko investovania. To, či poradca navrhne jeden alebo viac fondov, záleží aj od výšky vstupnej investície a zároveň aj od odpovedí klienta na základné otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Klient môže uskutočniť investíciu do konkrétneho fondu či fondov cez svojho finančného poradcu, nezávislej finančnej spoločnosti alebo poradcu v banke, ale tiež môže investovať aj podľa vlastného výberu. Vklady do fondov sa následne realizujú prostredníctvom bankového prevodu, vkladom v hotovosti na účet konkrétneho fondu alebo cez internet.

Netreba však zabúdať na jedno: žiadne investovanie nie je úplne bez rizika a minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov.

JUDITA MUSEVA
investičný poradca FinCo&Partners

Na čo si treba dávať pozor

Investícia do podielového fondu je záležitosť riziková. Výška rizika by mala zohľadňovať investičný profil investora. Preto by mal každý budúci podielnik absolvovať krátky test, ktorého výsledkom je určenie, v akej miere je ochotný akceptovať prípadnú stratu na svojich vkladoch. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mladí ľudia sú ústretovejší k riziku ako starší. Preto mladí majú v akciových fondoch uložených viac prostriedkov ako je to pri staršej populácii.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitou vecou je platenie poplatkov. Poplatok sa strháva zo vstupnej investície. Podielnik by si mal dávať pozor hlavne na to, aby hneď od začiatku mal zainvestované podľa svojho rizikového profilu. Časté obmieňanie majetku znamená platenie poplatkov a teda aj nižší celkový výnos.

Nemenej dôležité je skontrolovať si číslo účtu, na ktoré sa posielajú peniaze. Každý podielový fond má svoj účet, na ktorý klienti majú posielať svoje peniaze. Pozornosť pri kontrole čísla účtu zabráni vzniku komplikácii pri odoslaní prostriedkov na iný účet. Rovnaká pozornosť by mala byť venovaná aj kontrole rodného čísla (variabilný symbol pri platbe), podľa ktorého správcovská spoločnosť zaraďuje platby ku konkrétnemu investičnému kontu.

Pavel Škriniar
časopis Investor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 801
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 423
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 890
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 781
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 564
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 324
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 209
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu