Narazil do zaparkovaného vozidla a do dopravnej značky blízko pri Modre.
Výsledok opakovanej dychovej skúšky bol viac ako dve promile alkoholu.
Policajti mu okamžite zadržali vodičský preukaz, ale vzhľadom na poslaneckú imunitu mu ho o chvíľu vrátili.
Cuperovi nehrozí pokuta, ktorá môže byť až do výšky 15 000 korún, ani odobratie vodičského preukazu na dva roky ako ktorémukoľvek občanovi, ktorý by bol pristihnutý pri jazde s alkoholom v krvi.
Celú nehodu vyriešili policajti ako priestupok a iba ju zaznamenali.
Primárka z Centra pre liečbu drogových závislostí v Košiciach Ivica Kmeťová povedala, že dve promile predstavujú pre normálneho (70-kilogramového) chlapa asi 10 poldecákov alebo 10 pív alebo 10 dvojdecových pohárov vína.
"Je to absolútne nezodpovedné konanie, ktoré vystavuje vizitku pánovi poslancovi, a on zaňho nesie plnú morálnu a politickú zodpovednosť," povedal hovorca predsedu parlamentu Pavla Hrušovského Michal Dyttert.
Cuper sa bráni, povedal, že v nedeľu pil iba raz - na obed dve deci vína. Nechápe, ako mohol nafúkať dve promile, keď on sám má vraj potvrdenie, že nafúkal iba 0,8 promile, aj keď nechápe, ani ako mohol vôbec nafúkať. Odmieta, že by nehodu spôsobil on. Podľa televíznych záznamov mal Cuper krátko po nehode problém artikulovať.
Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Silvie Mihálikovej v Modre "vodič vozidla Škoda Octavia 59-ročný Ján C. idúc cez mesto smerom na Pezinok narazil do zaparkovaného vozidla Opel Astra a následne do dopravnej značky hlavná cesta".
Škoda na autách je podľa polície 160-tisíc, na dopravnej značke 5-tisíc korún.
Poslanci už v tomto volebnom období odmietli zúženie poslaneckej imunity. Ministerstvo spravodlivosti preto opäť pripravuje návrh, aby imunita poslanca chránila len v prípade výrokov v parlamente.
Cuper nie je prvým poslancom, ktorý by šoféroval opitý. Problémy mal aj dnes už bývalý poslanec Peter Ďuračka alebo poslanec SMK Pál Farkas, ktorý odmietol fúkať. Poslanca ANO Stanislava Kropiláka z toho, že opitý šoféroval, obvinil zase Pavol Rusko.
Podľa Vladimíra Gemelu, hovorcu prezídia policajného zboru, od začiatku roka sa u nás stalo 2188 dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu a zahynulo pri nich 28 ľudí.
Poslanec Milan Urbáni, stranícky kolega Jána Cupera povedal, že "rozhodne by si nemali ľudia sadať za volant, ani keď vypijú jeden štamperlík, nie to ešte ak má niekto viac ako dve promile".
Poslanec Smeru Miroslav Číž si osobne myslí, že poslanci by mali mať imunitu zachovanú pre prípad kríz. "Zobrať imunitu vôbec by bolo oslabením pozície poslanca."
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý hovorí, že "v parlamente máme byť chranení, ale hneď ako vybehneme na ulicu, musíme niesť zodpovednosť za svoje skutky ako každý iný občan-volič".
V nedeľu bol vraj poslanec Ján Cuper "na stretnutí s občanmi" konkrétne na futbale Jablonica - Slovan B. Na otázku, komu fanúšikoval, povedal, že obidvom mužstvám. Nehoda sa stala, keď išiel z futbalu domov.
Cuper hovorí, že nehodu nespôsobil on a možno bude žalovať policajnú hovorkyňu Silviu Mihálikovú za to, čo povedala o nehode. "Za všetkým, čo sme povedali, si stojíme," povedala Miháliková.
Cuper na otázku, načo je dobré, že majú poslanci imunitu aj na dopravné nehody, povedal: "Napríklad na to, že už som jednu zažil, keď ma zrazilo auto na bicykli na ceste, takú podobnú a dodnes sa nevyšetrila". Dodal, že sa prebral v bezvedomí v nemocnici, "mám taký pocit, že si takisto včera niekto zahrával".
Pred niekoľkými mesiacmi sa poslanci v parlamentnom výbore pýtali ministra vnútra, prečo polícia ich priestupky zaznamenáva, keď majú imunitu, a či to nemôže byť pred voľbami zneužité.
Ak aj totiž priestupok spácha poslanec, polícia ho vždy zapíše, aj keď zaňho nikoho netrestá. Policajti nevedú štatistiky priestupkov ústavných činiteľov, a keby chceli urobiť nejaký prehľad, museli by to prácne vyhľadávať medzi všetkými priestupkami.
Ministerstvo spravodlivosti viackrát navrhovalo zrušenie poslaneckej imunity, doteraz to však v parlamente nikdy neprešlo.
(mož, sp, wm)