Designovaná kancelárka Angela Merkelová včera hlasovala za koaličnú zmluvu so sociálnymi demokratmi. FOTO - ČTK/AP |
Zvyšovanie dane z pridanej hodnoty je podľa nemeckých ekonómov zlý spôsob, ako zlepšovať obraz deravých verejných financiíEkonomická časť návrhu vládneho programu veľkej nemeckej koalície CDU/CSU-SPD vyvoláva viac odmietnutie ako súhlas. Ekonomickí komentátori a analytici kritizujú nulovú ambíciu rušiť zastaralé problémy na trhu práce a slabé predpoklady na odstraňovanie problémov verejných financií.
Heike Göbelová píše v ekonomickom úvodníku denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že Nemecko nemá nijaký konjunkturálny problém, v čom sa výnimočne zhodujú všetci ekonomickí odborníci. Hospodársky rozmach, podopieraný vývozom, však nestačí na to, aby mal pozitívny dosah na pracovný trh a aby zlepšil situáciu v oblasti domácej spotreby. Podľa Göbelovej je dlhodobo vyšší rast HDP v Nemecku možný iba vtedy, ak sa zväčší výrobný potenciál. A toto je možné zlepšením podmienok na strane ponuky tak podnikov, ako aj pracovných síl.
Koaličnú zmluvu kritizoval aj finančný odborník CDU Friedrich Merz. Podľa neho na nej nevidno rukopis kresťanských demokratov. Za chybu považuje, že CDU netrvala na požiadavke nabúrať celonemecké tarifné dohody s odbormi a umožniť tarifné rokovania na podnikovej úrovni. Sociálnodemokratický minister hospodárstva Wolfgang Clement odsudzuje navrhované zvýšenie DPH o tri percentá na 19 percent. Podľa neho veľká koalícia prirýchlo podľahla "sladkému jedu" vyššej DPH. Minister Clement nebude zastávať v novej vláde nijaký post.
Prezident Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum Klaus Zimmermann považuje za chybu, že všetky peniaze získané zo zvýšenia DPH neplynú do znižovania vedľajších pracovných nákladov. Šéf mníchovského ekonomického ifo-inštuitútu Hans-Werner Sinn je presvedčený, že koaličná zmluva konjunktúru skôr utlmí a že nepovedie k poklesu nezamestnanosti. Podľa neho je nesprávne, že k znižovaniu deficitu štátneho rozpočtu dochádza aj prostredníctvom zvyšovania DPH. Podľa prezidenta Inštitútu pre svetovú ekonomiku Dennisa Snowera by malo byť na programe dňa razantnejšie odbúravanie štátnych subvencií.
Vydavateľ denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Berthold Kohler pripomenul v úvodníku, že kritici koaličnej zmluvy by nemali zabudnúť na základný fakt, že voliči odmietli predvolebnú ponuku jasne reformnejšieho kurzu. A s mierne pesimistickým podtónom konštatoval, že v súčasnom Nemecku je zjavne nemožné uskutočniť viac zmien, než obsahuje dohoda o veľkej koalícii.
Ekonomický program nemeckej koalície
Dane
* zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo 16 na 19 percent,
* zvýšenie dane pre bohatých (s príjmom nad 250-tisíc eur ročne).
Dôchodok
* zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 65 na 67 rokov,
* zvýšenie odvodov na dôchodkové pripoistenie.
Nezamestnanosť
* zníženie výdavkov na nezamestnaných,
* zjednodušiť prepúšťanie a predĺženie skúšobnej lehoty.
Rozpočet
* do roku 2007 zníženie rozpočtového deficitu tak, aby "bola v súlade s pravidlami menovej únie",
* dosiahnuť úspory a mimoriadne príjmy v hodnote najmenej 35 miliárd eur.
Zdravotníctvo
* reforma zdravotníctva bola odložená, ale diskutovať sa o nej začne v roku 2006.
* ceny liekov budú na dva roky zmrazené.
Hospodárstvo
* investície v hodnote 25 miliárd eur okrem iného na výskum, príspevky na deti a bývanie.