BRATISLAVA - O účasť na pripravovanej privatizácii šiestich najväčších slovenských teplární je veľký záujem. Tender zatiaľ ešte nebol vypísaný, snahu o získanie 51-percentného balíka v teplárenských spoločnostiach už prezentovalo niekoľko spoločností. Minulý týždeň prejavila záujem česká teplárenská spoločnosť MVV Energie CZ. Už dávnejšie avizovali podobné úmysly nemecký energetický koncern Verbundnetz Gas, finančná skupina Penta aj Slovenský plynárenský priemysel. Minulý mesiac sa o privatizáciu teplární v mene francúzskych spoločností zaujímal tamojší šéf diplomacie Phillipe Douste-Blazy. "Konkurentov bude veľa, v súčasnosti evidujeme minimálne desať záujemcov. Keď vypíšeme tender, podmienky im pošleme priamo poštou," povedala hovorkyňa Fondu národného majetku Tatjana Lesajová.
Pripravujú tender
Privatizačný poradca, spoločnosť CA IB Financial Advisors, teraz finišuje s prípravou podmienok, ktoré potom musí schváliť FNM. V teplárňach teraz prebieha hĺbkový audit. Na fonde predpokladajú, že tender na teplárne v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach vypíšu do konca tohto mesiaca. "Kupujúci určite budú čakať na výsledky auditu. Kúpne ceny by mali byť známe niekedy na jar," hovorí Lesajová. Proces privatizácie chcú skončiť do polovice budúceho roku.
Teplárne sa budú predávať samostatne. "Pre každú budú stanovené rovnaké podmienky," hovorí Lesajová. Záujemcovia o všetky teplárne nebudú zvýhodnení. Prezident FNM Jozef Kojda nechcel spresniť, aký zisk očakávajú z predaja. Mohlo by to vraj ovplyvniť ponuky záujemcov. Trnavská tepláreň má základné imanie v hodnote pol miliardy, účtovná hodnota žilinskej je približne 700 miliónov a zvolenskej 800 miliónov. Teplárne v Martine, Bratislave a Košiciach majú podľa výšky základného imania hodnotu vyše miliardy korún. Predajná cena by aj pre silnú konkurenciu mala byť podstatne vyššia ako účtovná.
Sporných 15 percent
Zámer sprivatizovať 51-percentný balík šiestich teplární schválila vláda. Ešte treba rozhodnúť, čo so zvyšnými 49 percentami. Minimálne 34 percent prejde bezodplatne na mestá, otázkou zostalo, čo bude s ďalšími 15 percentami. Exminister práce Ľudovít Kaník navrhol, aby ich uvoľnili na kapitálový trh, čím by sa oživilo obchodovanie a budovanie kapitalizačného dôchodkového piliera. Samosprávy by naopak boli rady, aby dostali aj tento podiel. Chcú mať vraj väčší dosah na cenotvorbu pre svojich obyvateľov a voličov. "Ak by sme nakoniec dostali len 34 percent, dalo by sa uvažovať o kúpe zvyšných 15 percent na trhu. Chceme prevádzku teplárne ekologizovať a samospráva má lepší dosah na eurofondy," myslí si viceprimátor Zvolena Vladimír Šedo. Trnavská radnica sa chce v spolupráci s viedenským partnerom pousilovať aj o privatizáciu 51-percentného podielu v miestnej teplárni. Privatizáciu nevylúčila ani košická hovorkyňa Zuzana Bobríková.
Dnes známi záujemcovia
MVV Energie CZ - komunálna spoločnosť kúriaca v štyroch krajoch Moravy a severných Čiech. Obsluhuje 45-tisíc domácností. Vlastní ju nemecká MVV Energie so sídlom v Mannheime.
Penta Investments - patrí pod finančnú skupinu Penta. V oblasti energetiky je známa napríklad jej investícia do Paroplynového cyklu.
Verbundnetz Gas - spoločnosť so sídlom v Lipsku, zaoberajúca sa medzinárodnou prepravou plynu. Pôsobí hlavne vo východnom Nemecku a Berlíne.
SPP - Slovenský plynárenský priemysel dnes teplárňam dodáva palivo na vykurovanie. Podľa vyjadrení predstaviteľov vedenia spoločnosti majú najväčší záujem o košickú tepláreň.
Dalkia - jedným zo záujemcov má byť aj francúzska energetická spoločnosť, pôsobiaca aj na Slovensku. O francúzskom kapitále pre teplárne sa všeobecne zmienil minulý mesiac francúzsky minister zahraničia na stretnutí s ministrom Kukanom.
Trnava a Viedeň - trnavský magistrát chce privatizovať miestnu tepláreň. Do tendra pôjdu prostredníctvom spoločnosti, ktorú založia s mestom Viedeň. Privatizáciu nevylúčil ani košický magistrát.