pravdepodobne množstvo rôznych odpovedí, tvrdia Rainer Niemeyer a Manuel Seyffert, autori publikácie Jak motivovat sebe a své spolupracovníky. Niemeyer a Seyffert ďalej upozorňujú: motiváciu mnohí spájajú s úspechom, ale motivácia sama o sebe k úspechu nestačí.
Ako vlastne motivácia alebo motivovanie funguje? Ako by ste mali motivovať seba a čo potrebujete zvládnuť na to, aby ste správne motivovali svojich podriadených alebo spolupracovníkov? To všetko sa môžete dozvedieť, ak si prečítate túto knižku z vydavateľstva Grada.
Publikácia na úvod upozorňuje na tri omyly týkajúce sa motivácie. Za omyl číslo jedna považujú autori predstavu, že motivácia je ľudská vlastnosť - niekto sa jednoducho motivovaný narodil a iný nie. A že sa teda nedá na tejto skutočnosti nič zmeniť. Skúste sa poobzerať okolo seba a uvidíte, že ľudia majú rôzne záujmy a že sú pre nich dôležité rôzne hodnoty. Dobrý vedúci pracovník si vie tieto motívy ľudského konania zrátať a správne ich podporiť - a vtedy získa cenného, ochotného a výkonného pracovníka. A netreba si pritom manipuláciu mýliť s manipuláciou - kľúčom k úspechu nie sú triky. Ide skôr o to, aby sa šéfovia starali o zabezpečenie ideálnych pracovných podmienok. Ani téza, že najlepšou motiváciou sú peniaze, však podľa autorov publikácie nie je správna. Pracovníci síce reagujú pobúrene, keď zistia, že za rovnakú prácu dostávajú menej peňazí ako iní, motivácia však nezáleží len na výške platu - na dobrý plat si ľudia rýchlo zvyknú.
Preto autori v ďalších kapitolách rozoberajú aj ďalšie spôsoby, ktoré môžu zamestnávatelia pre zvýšenie motivácie svojich zamestnancov použiť. (gal)