V budúcom volebnom období by mal župný úrad sídliť už v novej budove na Drieňovej ulici 7. Zatiaľ je na Trnavskej ceste v menšej budove a rokovaciu sálu si musela župa požičiavať. Novú budovu s priľahlými pozemkami kúpila župa od Vodohospodárskych stavieb a Vodostavu za vyše 93 miliónov korún. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Voľby v Bratislavskom samosprávnom kraji sa budú konať v čase, keď sa vedenie mesta a kraja stále sporia o právomoci a peniaze.
Bratislavskú župu tvoria okrem hlavného mesta aj okresy Malacky, Pezinok a Senec. Na dani z motorových vozidiel, ktorá je hlavným zdrojom jej príjmu, sa z veľkej časti podieľajú Bratislavčania, ale peniaze idú aj do troch ďalších okresov. Navyše o údržbu ciest v meste, ktoré využívajú obyvatelia celej župy, a nielen oni, sa stará mestská samospráva, ktorá daň vyberala ešte vlani, a teraz o výnosy z nej prišla. Minulý rok sa na dani vybralo v celej župe 430 miliónov, na čo bratislavskí motoristi prispeli asi 300 miliónmi. Mnohým kritikom prekáža i neefektívne rozdelenie právomocí v školstve či v sociálnej oblasti.
Mesto a mestské časti sa niekoľkokrát pokúsili presadiť Bratislavu ako samostatný samosprávny kraj. Zrušil by sa potom úrad samosprávneho kraja i regionálne zastupiteľstvo a ich funkcie by plnil magistrát a mestské zastupiteľstvo. Proti pričleneniu do trnavskej župy zas protestovali tri okolité okresy a so zrušením svojho úradu nesúhlasil župan za ANO Ľubo Roman. Snahy mesta sa napokon skončili v marci, keď nenašli podporu v parlamente. Regionálne voľby budú v Bratislave po starom.
"Keby bola Bratislava samostatným územným bez priľahlých oblastí, systém by bol spravodlivejší," hovoril starosta Karlovej Vsi Bystrík Hollý v čase, keď jeho mestská časť žiadala župu o peniaze na opravu ciest III. a IV. triedy. Župa pomoc odmietla. Hollého tvrdenie bolo jedným z argumentov mesta v snahe stať sa samostatným samosprávnym krajom. "Hlavné mesto potrebuje stabilný zdroj príjmov," povedal primátor Andrej Ďurkovský z KDH. Starostovia navrhovali napríklad aj vynechať v Bratislave tento rok regionálne voľby a v roku 2006 voliť v komunálnych voľbách dvojjediné vedenie mesta i župy.
Po neúspechu plánu v parlamente Roman Ďurkovskému sľúbil dať peniaze na niektoré dopravné stavby na území mesta. Príkladom je oprava Cesty na Kamzík či obnova lanovky na Kolibu. Župa plánuje pomôcť aj pri rekonštrukcii Starého mosta.
Desať kandidátov na nového bratislavského župana sa otázke budúcnosti vzťahu mesta a regiónu zatiaľ vyhlo.
Inak predstavili vcelku podobné programy - hlavnými bodmi sú doprava, sociálne služby a bezpečnosť. Niektorí chcú podporiť aj šport, iní výstavbu metra, ďalší kultúrne dedičstvo.
Najvýraznejšiu kampaň zatiaľ vedie kandidát hnutia Vpred Ivan Švejna. Bilbordy má aj Roman a petržalský starosta Vladimír Bajan - obaja sa navyše môžu spoľahnúť na to, že do médií sa dostanú, lebo majú verejné funkcie. Ostatní kandidáti sa do kampane zatiaľ veľmi nepustili. LINDA VASIĽOVÁ
Bratislavská župa
Okresy: Bratislava I -V, Malacky, Pezinok, Senec
Rozloha: 2053 km2
Počet obyvateľov: 601 132 (11,4 percenta z celkového počtu obyvateľov Slovenska)
Priemerná miera nezamestnanosti k 30. 6. 2005: 2,67 percenta (najnižšia na Slovensku)
Priemerná mzda: 24 025 korún (za prvý polrok 2005)
Bratislavský samosprávny kraj tvorí 66 obcí a 7 miest (Bratislava, Malacky, Stupava, Pezinok, Svätý Jur, Modra, Senec).
Ako župa hospodárila
rozpočty na roky
2003 2004 2005
príjmy 1 959 466 1 984 896 2 342 836
výdavky 1 959 466 1 984 896 2 342 836
(v tisícoch korún) (japa)
Niektoré kauzy
Komunitný plán
Sociálne služby okrem zariadení, ktoré patria župe, poskytuje aj mesto či neziskové organizácie a občianske združenia. Zástupcovia SocioFóra župe vyčítali, že nemá analýzu, ktoré služby treba a ktoré nie. Chýba tiež kontrola efektívnosti jednotlivých zariadení.
Kauza Veľký Biel
Župa musela riešiť situáciu 130 klientiek domova v kaštieli vo Veľkom Bieli, ktorý vrátili pôvodnému majiteľovi. V Plaveckom Podhradí postavila nové sociálne zariadenie pre mentálne postihnutých s kapacitou 53 osôb. Výstavba vzbudila nevôľu Združenia na pomoc mentálne postihnutým a tretieho sektora. Podľa nich je trendom vytvárať menšie zariadenia pre 15 - 20 klientov a v dostupnom prostredí. Riaditeľka domova vo Veľkom Bieli Viera Tomanová zas výstavbu ocenila. Klientky presťahovali túto jeseň, rozdelili ich do troch zariadení.
Prímestské spoje
Linky prímestskej dopravy v okolí Bratislavy, ktoré chcela župa od 1. júna obmedziť či zrušiť, napokon ostali. Pôvodne plánovala skrátiť šesť liniek po hranicu župy a zrušiť linku Bratislava - Gabčíkovo. Linky, ktoré presahujú zo župy do župy, budú financovať ich samosprávy spolu.
Lanovka na Hrad
Romanov plán vyvolal prvú výmenu názorov medzi kandidátmi na župana. Lanovku chcel zveriť do správy mesta, konkrétne dopravného podniku. Protikandidáti nesúhlasia. "Dopravný podnik má sám problémy, takže zaťažovať ho starostlivosťou o takú atrakciu považujem za nezodpovedné," povedal Bajan. "Megalomanský projekt lanovky by nemal byť prioritou politiky regiónu," myslí si Švejna. "Ak by lanovka bola stratová, čomu neverím, nechceli by sme tým zbytočne zaťažiť mestskú hromadnú dopravu," zareagoval primátor Ďurkovský.
(japa, lin)
Voľby predsedov a poslancov do zastupiteľstiev samosprávnych krajov budú v sobotu 26. novembra.
V denníku SME postupne predstavujeme všetkých osem samosprávnych krajov.
Zajtra to bude nitrianska župa.