Massimo de Santis diskutuje s našimi hráčmi Kamilom Čontofalským (vľavo) a Mariánom Hadom tesne predtým, ako sa rozhodol Hada vylúčiť. Zo stretnutia Španielsko - Slovensko 5:1. FOTO - SITA/AP
Jedna z najkrutejších prehier slovenských futbalistov v novodobej histórii, a to vari v najdôležitejšom zápase doteraz, 1:5 v Španielsku v prvej baráži o postup na MS 2006 v Nemecku, sa bude asi dlho rozoberať.
Zápas mal byť odštartovaním k našej nádejnej odvete a my sme sa podľa slov realizačného tímu aj hráčov naň svedomite a dôkladne pripravili. Samotný priebeh však ukázal, že sme všetko nedocenili, skôr podcenili.
Taliansky rozhodca Massimo de Santis, 43-ročný policajný inšpektor z Ríma, verdiktmi ovplyvnil vývoj zápasu, ale v konečnom dôsledku výška prehry ide len na vrub hráčov a realizačného tímu. Prehra bola totiž zaslúžená, jej výška nie. Naši však podľahli vzniknutej atmosfére. No tú museli čakať vzhľadom na meno súpera a význam zápasu. Pre Španielov by vyradenie v baráži bolo, ako sme upozornili, národnou tragédiou. Pre nás akýkoľvek pozitívny výsledok či výkon mohol byť malým štátnym futbalovým sviatkom.
Talian nám pred zápasom vyhovoval
Keď sa Turci dozvedeli, že na odvetu baráže so Švajčiarskom v Istanbule nominovali Španiela Luisa Medinu Canteleja, protestovali. Ten v Lige majstrov Schalke - Fenerbahce (2:0) vylúčil dvoch hráčov hostí. Federácia uznala, že by jeho nominácia mohla ovplyvniť atmosféru odvety a nominovala na ňu Belgičana Franka de Bleeckereho. Ktovie, či to už Turkom pomôže po prehre 0:2 v Berne?
Mohli sme aj my protestovať? Nebol dôvod. De Santis je jediným Talianom na listine hlavných rozhodcov pre MS 2006 v Nemecku. Jeho krajan Rosetti nám pískal doma odvetu s Ruskom (0:0) a boli sme spokojní. Talian bol pritom, keď sme vošli do baráže, prečo mal byť problémom v prvom zápase? Možno mohlo červíka do hlavy nasadiť to, že de Santis v septembri 2004 viedol v Zenici súboj zverencov Luisa Aragonesa proti Bosne a Hercegovine (1:1), ale to by bolo veľmi pritiahnuté za vlasy. To by sme si museli dávať pozor napríklad aj na Markusa Merka, nemeckého zubára z Kaiserslauternu, ktorý píska odvetu. Merk bol totiž arbitrom prvého vzájomného súboja Španielska a Slovenska vôbec a prehrali sme ho 1:4.
Katastrofálny výkon
De Santis zápas nezvládol, ale o prehre nerozhodol. Španieli boli lepší, potvrdili úlohu favorita. Talian však podal vzhľadom na význam duelu katastrofálny výkon. Jeden z rozhodcov, ktorý nechce byť menovaný, povedal, že vraj spôsob, akým viedol zápas, na medzinárodnej scéne za posledné roky nevidel.
Novinári z denníka AS sa trénera Dušana Galisa pred zápasom pýtali, či sa neobáva diplomacie a ten povedal, že sa o tom nebude vyjadrovať. Naša predzápasová diplomacia nemala vlastne z čoho vychádzať. Nemáme také kontakty ako Španieli. Šéf španielskej futbalovej federácie, 55-ročný Madridčan Angel Maria Villarllona, je predsedom komisie rozhodcov FIFA, a povedzme aj to, že futbalový svet vlastne iné, ako postup Španielska z tejto barážovej dvojice ani neočakáva. Takže prečo sa čudovať, keď sa tá cesta niečím vydláždi? Konštatovanie z nášho tábora, že Španieli mali lepšiu diplomaciu ako hráčsku kvalitu, neobstojí. V známkovaní hráčov v španielskych aj v našich denníkoch naši prehrali.
Nevydržali sme s nervami
Pred stretnutím bolo jasné, že Španielom ide o veľa. Nesedel im prvý zápas doma. My sme mali byť teroreticky vo výhode. V prvom zápase mali byť tromfami spomaľovanie, držanie lopty, uspávacia taktika. Všeobecne sa spomínalo aj to, že nemožno urobiť nič, čo by mohlo súperovi a aj rozhodcovi nahrať na smeč. Pravda je, že pri pár sekundách naštartoval Talian domácich do ofenzívy odpískaním "faulu" Škrteľa. Potom však nasledovalo zbytočné "vyletenie" trénera Galisa vo chvíli, keď na to nemal dôvod.
Ofsajd pri druhom góle nebol. Môžeme pochopiť, že mal v sebe nakumulovaný hnev za to, čo rozhodca vystrájal od začiatku, ale spomínaným gestom, po ktorom nasledovalo vylúčenie, nahral práve na ten smeč. Tím stratil vodcu. Faul Hada v II. polčase nepotrestal de Santis vylúčením, potom akoby si na neho počkal a dokončil to, na čo zabudol - dal mu druhú žltú kartu.
Záver sme nezvládli. Španieli boli lepší, ale vyhrali vysoko. Prehra 1:3 by sa chápala uznanlivo, žila by väčšia nádej do odvety a ešte by sme sa aj mohli posťažovať na rozhodcu. Hoci vo futbale ani po prehre 1:5 nemusí byť všetkému koniec, najmä keď gól na ihrisku súpera sa ráta za dva, v tomto prípade by sme asi zachádzali do ríše fantazmagórie.
Čo urobil de Santis proti nám
odpískal Škrtelovi viac ako diskutabilný faul na Torresa už po zopár sekundách a naštartoval ofenzívu domácich, priznal domácim roh, ktorý nebol a po ňom sme po prvý raz inkasovali z hlavy Luisa Garciu, prísna penalta za ruku Kratochvíla. Ruka bola, nie úmyselná, s nadhľadom a futbalovým citom pískajúci rozhodca to musí posúdiť inak, najmä v takomto stretnutí. V čom nám de Santis pomohol
neuznal Raúlov gól, ofsajd nebol, vylúčil Hada až za protesty, hoci ho mohol už predtým za úmyselný faul.