uskutočnilo o desať viac - tridsaťštyri.
"Pomôže to zvýšiť úroveň kontinentálnych okruhov," nazdáva sa Lamine Diack, šéf Medzinárodnej atletickej federácie. Tá od organizátorov mítingov I. kategórie (Zlatá liga a Super Grand Prix) žiadala, aby na prize money atlétom vyčlenili 500-tisíc dolárov, o stotisíc viac ako tento rok. Niektoré chýrne mítingy ako Madrid, Gateshead či Ostrava sa preto o zaradenie do nej ani neuchádzali a v kalendári figurujú "len" ako preteky Grand Prix, kde na prémie stačí 230-tisíc dolárov.
"Financie efektívnejšie využijeme ako míting druhej kategórie," tvrdí Alfons Juck, slovenský manažér ostravskej Zlatej tretry, ktorá bola tri roky podujatím Super Grand Prix. "Ak chcete získať špičkových atlétov, okrem povinných odmien za umiestnenie im tak či tak musíte dať aj iné financie." Ubezpečuje, že rozpočet Zlatej tretry sa nezníži a ambíciou ostane miesto v prvej desiatke najlepšie hodnotených mítingov sveta. Skrátka, Ostrava chce ostať super aj bez nálepky.
Juck si myslí, že nový projek t IAAF je zle postavený: "Rovnakou výškou požiadaviek znevýhodňuje mítingy Super Grand Prix oproti výslovne komerčnej Zlatej lige, ktorej organizátori za predaj televíznych práv inkasujú od svetovej federácie priemerne okolo milióna dolárov."
Ročný rozpočet IAAF sa pohybuje medzi 60 a 70 miliónmi eur a jej finančnú situáciu označuje podpredseda Nemec Helmut Digel za "veľmi pozitívnu". Krytie jackpotu Zlatej ligy vo výške milión dolárov je však napriek tomu zatiaľ otázne. (mo)
Svetová atletická tour 2006
Zlatá liga (6): Oslo, Paríž, Rím, Zürich, Brusel, Berlín.
Super Grand Prix (6): Doha (Katar), Atény, Lausanne, Štokholm, Londýn, Monaco
Grand Prix (12): Melbourne, Dakar (Senegal), Ósaka, Belem (Braz.), Hengelo (Hol.), Eugene (USA), Ostrava, Gateshead (V. Brit.), Madrid, Helsinki, Rieti (Tal.), Záhreb