V cele predbežného zadržania včera skončil Igor Rešetin, riaditeľ ruskej spoločnosti Cniimaš-Export, ktorá sa zaoberá raketovými a vesmírnymi technológiami.
Rešetina zatkli na základe obvinenia vyšetrovateľov FSB (Federálnej bezpečnostnej služby). Podľa nich predával čínskej firme štátne tajomstvá a technológie využitelné v zbrojárskom priemysle. O akú technológiu malo ísť, tajná služba neuviedla. Spolu s ním zadržali aj jeho dvoch zástupcov.
Súčasťou obvinení je aj krádež 30 miliónov rubľov pomocou nastrčených podnikov a sfalšovaných dokumentov. Rešutinovi hrozí odňatie slobody do sedem rokov plus pokuta milión rubľov.
Ľudskoprávni aktivisti kritizujú tajnú službu, že za špionáž považuje aj bežné komerčné aktivity. Vplyv FSB, nástupcu po obávanej KGB, je potom ako sa prezidentom v roku 2000 stal jej bývalý agent a riaditeľ, Vladimir Putin, radikálne vzrástol.
Za špionáž pre Čínu minulý rok na 14 rokov odsúdili fyzika Valentina Danilova. V roku 2003 zase nukleárneho experta Igora Suťjagina za posúvanie informácií britskej firme. Obidvaja sa bránia, že išlo o bežne prístupné informácie.
Cniimaš-Export (Centrálny výskumný inštitút pre stavbu motorov) patrí medzi inštitúty Ruskej leteckej a vesmírnej agentúry. Špecializuje sa najmä na balistické rakety dlhého dostrelu a protivzdušnú ochranu.
Podľa FSB je v Rusku okrem americkej a severokórejskej, najaktívejšia práve čínska tajná služba. Peking v posledných mesiacoch zvýšil aktivity v kozmickom priestore. Väčšina jej technológií je postavená podľa ruského vzoru. Čína je zároveň najväčším importérom ruského zbrojného priemyslu. (rek)