Banskobystrický samosprávny kraj vôbec nezačal prvé volebné obdobie regionálnej samosprávy dobre. Krátko po voľbách mnohí analytici označovali za nešťastné stranícke rozdeľovanie postov v župe, s ktorým prišla víťazná koalícia HZDS-Smer-SDĽ. Čoskoro bol na svete ďalší škandál, keď koalícia presadila nákup budovy na nové sídlo župy v historickom centre Banskej Bystrice za viac ako sto miliónov korún. Bolo to v čase, keď sa vedenie regionálnej samosprávy sťažovalo na nedostatok peňazí na zabezpečenie základných funkcií župy. Aj napriek mediálnemu tlaku sa v tom čase súdržnej koalícii podarilo situáciu vydržať.
Približne po dvoch rokoch však nastali medzi HZDS a Smerom konflikty a koalícia sa rozpadla. Mimovládna Aliancia Fair-play potom zverejnila, že zákazky pre samosprávu robia firmy, ktoré patria členom koalície a poslancom. Išlo napríklad o dodávku informačného systému. Vedenie župy i poslanci sa tvárili, ako keby sa nič nestalo.
Novú koalíciu HZDS-SMK obvinili niektorí poslanci za zmluvy o správe majetku štyroch regionálnych nemocníc, ktoré podpísala župa s neziskovými organizáciami. Milan Murgaš zo Smeru neskôr vyzval prokuratúru, aby konala v prípade podozrení z nepriehľadných predajov majetku a z porušení zákona. Okrem iného vyhlásil, že koalícia župu drancuje, a že z majetku už defraudovala tri miliardy korún.
Zastupiteľstvo prednedávnom odsúhlasilo bankové úvery na viac ako 170 miliónov korún. Murgaš tvrdí, že v zmluvách sa objavili neprimerane vysoké poplatky a záväzky nevýhodné pre samosprávu. HZDS preto spomína trestné oznámenie za ohováranie.
Regionálni poslanci si v priebehu volebného obdobia postupne zvýšili odmeny z 5- na 15-tisíc korún mesačne.
Župana Milana Marčoka nominoval Smer. Marčok je nestraník, a tak sa ho približne po dvoch rokoch čelní predstavitelia Smeru snažili dotlačiť k tomu, aby odstúpil. Nestalo sa, pomohlo mu HZDS.
K úspechom župy za posledné štyri roky Marčok ráta schválenie základných dokumentov, ako sú plány rozvoja župy, to, že je župa členom viacerých medzinárodných inštitúcií, že sa darí získavať peniaze z eurofondov, ale aj obnovenie leteckej dopravy na linke Sliač - Praha. Úspechom sú podľa neho aj "dôstojné" priestory pre sídlo župy, napriek nepríjemnostiam, ktoré boli s kúpou spojené.
Za neúspechy Marčok považuje, že chýbajú veľké investičné akcie, ktoré by podstatne znížili nezamestnanosť v župe. Nemala vraj podporu ministerstiev. Štát sa podľa neho nepostaral o oddlženie nemocníc, zákony samospráve neuľahčujú život, štát nedopláca na dopravu vo verejnom záujme, a nedostatočné rozdelenie právomocí podľa neho spôsobilo "viackoľajnosť" v riadení, najmä v školstve.