BRATISLAVA - Zdravotné poisťovne váhajú, či zverejnia údaje, ako úspešne liečia jednotlivé nemocnice a akí kvalitní sú lekári. Rebríčky kvality lekárov a nemocníc musia zostaviť do konca marca.
Kvalitnejším lekárom by potom mala dať poisťovňa výhodnejšie zmluvné podmienky.
Ak by tieto údaje poznala verejnosť, pacienti by si podľa rebríčka mohli vybrať lekára alebo nemocnicu, kam sa pôjdu liečiť. Poisťovne však rebríčky zverejniť nemusia, len poisťovňa Apollo sľúbila, že tak urobí.
Aké budú rebríčky tento rok, nik presne nevie. Poisťovniam totiž chýbajú kritériá na ich zostavenie. Odborníci predpokladajú, že prvého hodnotenia by sa verejnosť mohla dočkať až v roku 2008.
V Česku začali údaje o úspešnosti nemocníc zverejňovať koncom minulého týždňa kraje. Česká verejnosť sa v krátkom čase dozvie, v ktorej nemocnici je aká úmrtnosť, aká je dĺžka liečby a či tú istú chorobu liečia všetky nemocnice rovnako. Názory proti hovorili, že porovnanie pacientom nepomôže, pretože laici sa v ňom nevyznajú.
Naše nemocnice môžu údaje zverejniť aj samy, žiaden zákon by tým neporušili.
Generálny sekretár lekárskej komory Eduard Kováč tvrdí, že to nerobia, lebo nie sú vyjasnené pravidlá a verejnosť nevie tieto údaje čítať. "Iná vec je nemocnica s náročnými prípadmi oproti nemocnici, kde ťažké prípady posielajú preč," vysvetlil.
Šéf asociácie nemocníc a riaditeľ trenčianskej nemocnice Pavol Sedláček povedal, že komplexné údaje o nemocniciach má ústav zdravotníckych informácií, ale ten ich neposkytuje verejnosti zadarmo.
Ministerstvo zdravotníctva nepovažuje dĺžku liečby či úmrtnosť za významné kritériá, pretože podľa neho nevystihujú charakter zariadenia alebo skladbu pacientov.
"Sú vynikajúce nemocničné zariadenia, ktoré majú vyššiu úmrtnosť, pretože poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom so závažnými ochoreniami, resp. v regióne je viac starých ľudí a podobne," vysvetlil postoj ministerstva zdravotníctva jeho hovorca Karol Farkašovský.
S indikátormi sa len začína
Na hodnotenie kvality lekárov, ale aj nemocníc ministerstvo minulý rok nariadeniami vlády vydalo kritériá - indikátory kvality. Stanovilo, napríklad, že kvalita lekára sa bude posudzovať podľa aj toho, ako dlho pacient čaká na vyšetrenie. Údaje mali zbierať lekári a hlásiť ich poisťovniam, ktoré podľa nich musia zostaviť rebríčky.
Poisťovne a lekári, ktorí sa kvalite venujú, tvrdia, že to nie je možné. "Prvé indikátory sú určitý pokus - nedajú sa zbierať ani hlásiť, lebo nie sú merateľné," povedal šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
"Nie sme presvedčení, že tak, ako sú zostavené, jednoznačne poukazujú na kvalitu jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," napísala o indikátoroch hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková.
Námestník pre zdravotné činnosti v poisťovni Apollo Branislav Koreň povedal, že indikátory na vznik rebríčka nestačia. "Zdravotné poisťovne sú schopné na základe svojich údajov vytvoriť svoje hodnotenia úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti," dodal.
Spoločná zdravotná poisťovňa odhaduje, že poradie dokáže zostaviť do júla 2006. Súčasné indikátory kvality berie ako "odrazový mostík". Všeobecná zdravotná poisťovňa problém analyzuje. Do konca marca však rebríčky zostaví.
Ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu nariadenia vlády o indikátoroch kvality, podľa nových indikátorov budú poisťovne hodnotiť lekárov v roku 2006. (dro)