Ponuka falšovaných liekov sa vzťahuje na všetky preparáty, pri ktorých sa ľudia hanbia ísť si po ne do lekárne. Od prostriedkov na zlepšenie potencie až po preparáty proti vypadávaniu vlasov. Falzifikáty sú sčasti také dobré, že sa nedajú rozlíšiť od originálu, dodal Klein. "Produkt sa musí chemicky analyzovať, aby sa rozpoznal falzifikát," pokračoval.
Falšovatelia používajú originálne výrobné čísla a s veľkou presnosťou aj špeciálne ochranné hologramy. Organizované skupiny falšovateľov vo východnej Európe a Ázii majú dokonca mafiánske štruktúry. Klein sa zároveň dožadoval podstatného zvýšenia trestov za výrobu falošných medikamentov a ich dávanie do obehu.
Falšovanie postihlo firmu Pfizer osobitne pri lieku na zvýšenie potencie Viagra. Iba minulý rok zhabali úrady 10 miliónov falšovaných tabliet. Spôsobená škoda dosahuje minimálne niekoľko desiatok miliónov eur.
Podľa Kleina sa dajú na internete nájsť "neskutočne veľké množstvá" falšovaných liekov. "Kto si objednáva cez internet, a tým nemám na mysli na webe registrované lekárne, koná ľahkovážne," povedal Klein. "Keď máte šťastie, nie je vnútri nič, ak máte smolu, je vnútri to nesprávne."
Právnik spoločnosti Pfizer však varoval pred tým, aby sa celá vina za problém pripisovala internetu. "Ani doterajšie odbytové cesty v Nemecku nie sú vôbec bezpečné." Pfizer pre tento problém pracuje na obaloch, ktoré by boli zabezpečené proti sfalšovaniu.
Rovnako viac bezpečnosti má priniesť aj zmena prevádzkového systému. Cesta lieku od výrobcu do lekárne by sa mala dať vysledovať bez akýchkoľvek nejasných miest.
(tasr)