Alexander Dubček - Na začiatku revolúcie vôbec na verejnosti nevystupoval. Až na naliehanie predstaviteľov VPN vystúpil po niekoľkých dňoch na Námestí SNP, kde ešte hovoril o socializme s ľudskou tvárou. V tom čase už demonštrujúci takéto riešenie odmietali. Až potom začal Dubček podporovať VPN a Občianske fórum.
Milan Kňažko - Bol to on, kto priniesol z Prahy posolstvo tamojších umelcov. Stal sa hovorcom revolúcie na Slovensku - vďaka schopnosti zrozumiteľne sa prihovoriť ľuďom.
Ján Budaj - Stal sa lídrom VPN. Spolu s Kňažkom najčastejšie stál na tribúnach. Jeho čiapka je jedným zo symbolov revolúcie.
Fedor Gál - Bol uznávaným sociológom, mal veľkú autoritu a je považovaný za súčasť mozgového trustu revolúcie. Na jar 1990 sa stal lídrom VPN.
Vladimír Mečiar - Pre pád komunizmu neznamenal nič. Vo VPN sa začal presadzovať až v decembri 1989, keď už bolo jasné, že režim padol. Krátko nato sa stal ministrom vnútra.
Anton Popovič - Bol študentským lídrom revolúcie na Slovensku.
Ján Čarnogurský, František Mikloško a Ján Langoš - Čarnogurský strávil začiatok revolúcie ako politický väzeň za mrežami, bol prepustený na nátlak verejnosti, neskôr založil KDH, do ktorého prešiel aj Mikloško. Všetci traja vystupovali na demonštráciách. Langoš v januári 1990 odišiel do Prahy a na Slovensku sa už veľmi neangažoval.