FOTO - TASR
DOHA, BRATISLAVA - "Idem si oddýchnuť," špásoval vo štvrtok pred odletom na šampionát do Kataru slovenský vzpierač Viktor Gumán. Dvadsaťdeväťročný košický právnik si vo firme vzal dovolenku a v sobotu v rámci nej dosiahol životný úspech ôsme miesto na svete.
"V posledných dňoch sa mi nakopilo veľa roboty, pred koncom roka všetci dobiehajú, čo nestihli," vykresľoval jeden z mála amatérov vo vzpieračskom svete. "Už som však vypol mobil a preladil myseľ na záľubu z mladosti. Výslovne sa teším, lebo v reprezentácii sa utvorila skvelá partia a vďaka nášmu bývalému kolegovi Rudovi Lukáčovi, ktorý prevzal trénerské žezlo, aj jedinečná pohoda."
Kufor dorazil v poslednej chvíli
Lepšiu dvojbojovú priečku ako Gumán v sobotu v Dohe v kategórii do 77 kg získal zo slovenských vzpieračov na majstrovstvách sveta naposledy pred siedmimi rokmi v Lahti Martin Tešovič (do 105 kg skončil piaty). Rovnakú predvlani v kanadskom Vancouveri v Gumánovej triede práve Lukáč.
Na katarskom pódiu však Viktor nepôsobil dovolenkovo, uvoľnene. Naopak: bol bledý a vážny.
"Čo sa čudujete, dopoludnia ešte nevedel, čo si na súťaž obuje a čo oblečie. Po ceste mu na ktoromsi letisku zostala trčať batožina," zareagoval reprezentačný tréner Rudolf Lukáč. "Našťastie, napoludnie dorazil do hotela poslíček aj so zatúlaným kufrom."
Otec rozhodoval synovi
Dvojnásobné nervy mal Viktorov otec. Dlhoročný šéf slovenského vzpierania, dnes jeho podpredseda, pôsobí na šampionáte ako rozhodca. Žreb mu prisúdil sudcovať aj "áčko" do 77 kilogramov.
"Hneď som upozornil, že v ňom dvíha aj môj syn a ponúkol som, že odstúpim," povedal nám Karol Gumán včera v telefonickom rozhovore. "Jury sa radila ešte v sobotu napoludnie, ale napokon skonštatovala, že neexistuje pravidlo, ktoré by taký prípad riešilo a zamedzovalo mi rozhodovať. V triu arbitrov som sa však pre istotu skryl na tretej pozícii. Aj tak som sa upokojil až po synovom prvom pokuse."
Viktor v úvode trhu, ktorý je jeho parádnou disciplínou, hravo vystrelil nad hlavu 153 kg. "Ten pokus sme šli na istotu bol presvedčivý, elegantný," rozplýval sa tréner. "Škoda, že po ňom prišlo dlhé čakanie na druhý, v ktorom Gumán s činkou 158 kg útočil už na svoj slovenský rekord."
"Padá mi páska," hneval sa Viktor, ktorý podobne ako takmer všetci máva obviazaný palec, aby mu činka nestŕhala mozoľ. Pri treťom pokuse znova. "Toho mi bolo zvlášť ľúto, vyzeral nádejne," vraví Lukáč.
Katar? Katarstan!
Mladý kouč pôsobil vyrovnane, ale vnútri v ňom šilo sto čertov.
"V Dolnom Kubíne majú o dve triedy lepšiu rozcvičovňu ako u bohatých šejkov na svetovom šampionáte. Hrôza: sedem minipódií pre jedenástich na uzučkej nevetranej a neklimatizovanej chodbe. Navyše v skle oproti vidíte seba ako dvíhate, aj tých, ktorí sa predierajú za vaším chrbtom," rozčuľuje sa. "Hala v útrobách futbalového štadióna je krásna, ale nie je v nej jediný bufet, celý čas ste o smäde a hlade."
Vraj to isté v zelenom platí aj o hoteli: krásny, luxusný, ale s mizernou stravou a sauničkou pre jednu osobu v sprchách. "Ak si potrebujete overiť, ako sa vám darí zhadzovať hmotnosť, musíte sa vybrať do haly, lebo v hale niet jedinej váhy," krúti hlavou.
Gumán senior premenoval Katar na Katarstan. "Napriek tomu verím, že práve v tejto krajine sa nám podarí naštartovať novú éru slovenského vzpierania, ktorá vyvrcholí na pekinskej olympiáde," nádejá sa.
Po páde vzostup v role amatéra
Gumán junior sa po trhu netváril nadšene. Nadhod, jeho slabina, mu však vyšla až nad očakávanie. Čo pokus, to úspech: 170, ani nie po dvoch minútach 174 a o tri či štyri 177 kg. "Na to, že Viktor je trhač, ma milo prekvapil," skonštatoval kouč.
"Nadhadzoval nádherne," uznal otec. "Tri platné pokusy v disciplíne, ktorá nie je jeho parketou, pred tým snímam klobúk. Uľahčil mi rozhodovanie, boli bez debaty nielen pre mňa, ale aj pre mojich kolegov. Podobne ako všetky v trhu - vydarený a dva nevydarené. Nemohol som mu pomôcť ani poškodiť."
Jeho syn má za sebou rušnú kariéru, vzostupy aj pády. Pred piatimi rokmi získal tri zlaté medaily na vysokoškolských majstrovstvách sveta v Montreale, ale musel ich vrátiť, lebo mu zistili, že dopoval. Bývalé vedenie slovenského zväzu spolu s ním na dva roky dištancovalo aj otca, hoci syn vzal vinu na seba. Rehabilitoval ho až súd.
Viktor medzičasom doštudoval právo a prehodil výhybku. Vzpieranie v prioritách prešlo na vedľajšiu koľaj. Napriek tomu sa pre vzpieranie podrobil operáciám oboch kolien a vrátil sa na pódium.
"Nepoznám lepší večerný relax po robote ako je dvíhanie činiek," tvrdí. Najväčšieho vzpieračského úspechu sa Viktor Gumán napokon dočkal ako amatér. Pol roka pred tridsiatkou.
Tešoviča trápi chrbát
Tréner Lukáč bol spokojný aj s druhým slovenským reprezentantom v kategórii do 77 kg Miroslavom Janíčkom, hoci skončil až na 20. mieste súčtom 293 kg (129 + 164). "Bol to jeho prvý veľký štart od zranenia na olympiáde a dvihol toľko, ako ešte ani raz od ťažkej operácie rameno drží, to je dobré znamenie."
Dnes sa na MS do 85 kg predstaví Ondrej Kutlík a v stredu čaká súťaž (do 105 kg) Martina Tešoviča. Našu vzpieračskú jednotku však trápi chrbát. "Pred odletom sme boli aj za chiropraktikom v Sečovciach," priznal podpredseda zväzu Karol Gumán. "Chrbát ho však ďalej bolí a Martin sa hnevá, že záver prípravy nemôže absolvovať tak, ako si predstavoval. Azda sa ešte všetko na dobré obráti." (mo)
Gumánove dvojboje na MS
1997 Čiang Mai do 76 kg 18. miesto (307,5 kg)
1998 Lahti do 77 kg 16. miesto (327,5 kg)
1999 Atény do 77 kg 24. miesto (330 kg)
2005 Doha do 77 kg 8. miesto (330 kg)