desiatich krajín Európy, ktoré Schengenskú dohodu doteraz podpísali. Vôbec po prvý raz sa k „spoločnému európskemu priestoru“ pripoja aj dve krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ - Nórsko a Island, napísala agentúra AFP.
Spoločný európsky priestor, ktorého myšlienka sa zrodila v roku 1985 v malej luxemburskej dedine, bude od zajtra siahať od Gibraltaru po severný cíp Nórska. Štáty Schengenu sú zaviazané prísne strážiť svoje vonkajšie hranice.
Od roku 1954 platila medzi severskými štátmi dohoda, na základe ktorej mohli ich obyvatelia slobodne cestovať po celej oblasti. Keď ale začali severské štáty postupne vstupovať do EÚ (Dánsko v roku 1973, Švédsko a Fínsko v roku 1995) hrozilo, že schengenská opona oddelí od seba krajiny, ktoré si už zvykli na vlasný svoj spoločný „minipriestor“. Preto sa tieto štáty dohodli, že sa k Schengenu pripoja len spoločne, a to napokon s Bruselom aj dohodli.
Severské krajiny čaká v súvislosti so Schengenom aj celý rad nevýhod. Nórsko bude mať problém, ako dostatočne opevniť svoje 21 465 kilometrov dlhé pobrežie a Fínsko 1269 kilometrov hranice s Ruskom. Dánsko sa napríklad obáva prílevu ilegálnych imigrantov z Nemecka.
(kl)