Macedónsko už ostreľuje pozície albánskych rebelov v Kosove

TETOVO, PRIŠTINA, SKOPJE, ŠTOKHOLM - „Macedónsko začalo ostreľovať pozície albánskych rebelov v susednom Kosove,“ povedal včera hovorca macedónskeho ministerstva obrany Georgij Trendafilov. Rebeli sa podľa neho v Kosove pripravovali zaútočiť na macedónske


Pohreb dvoch etnických Albáncov, ktorých vo štvrtok zabila macedónska polícia na bojovom fronte pri meste Tetovo. FOTO - TASR



jednotky. Je to prvýkrát od začiatku konfliktu, čo sa Macedónsko priznalo, že útočí na rebelov v Kosove. „Macedónsko má legitímne právo sa brániť,“ povedal hovorca.

V Tetove delostrelectvo ostreľovalo starú otomanskú pevnosť Kale, ktorá sa nachádza kúsok od centra mesta. Kale mnohí považujú za jedno z hlavných stanovíšť albánskych rebelov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa informácií hovorcu medzinárodných síl v Kosove (KFOR) sa pri prestrelkách zranilo 150 až 200 civilistov. „Civilisti opustili svoje dediny a prišli do Kosova, pričom žiadali o lekársku pomoc,“ vyhlásil kapitán Hans Günter Bender z KFOR.

SkryťVypnúť reklamu

Dôstojník KFOR Jean Descharb ale údaje o vysokom počte zranených „oficiálne dementoval“. Ostreľovanie si podľa neho vyžiadalo iba zranenie jedného civilistu.

Včerajšia streľba bola podľa miestnych najintenzívnejšia od utorka. Vtedy macedónske sily začali „konečnú ofenzívu“ proti rebelom, ktorú po niekoľkých hodinách prerušili a dali albánskym ozbrojencom ultimátum, aby do stredajšej polnoci opustili územie krajiny alebo zložili zbrane.

Pohreb prvých obetí

Včera sa v Tetove približne 300 miestnych Albáncov zúčastnilo na pohrebe 60-ročného Razima a jeho 37-ročného syna Ramadana Koraciho, ktorých vo štvrtok zasiahli guľky macedónskej policajnej hliadky. Obaja mali na políciu zaútočiť granátom. Ľútosť nad smrťou oboch Albáncov včera vyjadrila aj Tirana. Albánsko zároveň vyzvalo bojujúce strany v Macedónsku, aby zastavili násilie a začali rozhovory o urovnaní krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko a EÚ budú spolupracovať

O situácii v Macedónku sa hovorilo aj na summite EÚ v Štokholme. Ruský prezident Vladimir Putin prirovnal situáciu v tejto krajine k situácii v Čečensku pred tým, ako tam „proti teroristom“ zasiahli ruské jednotky. Putin uviedol, že v Macedónsku, podobne ako v Čečensku, zneužívajú deštruktívne sily zložené z nacionalistov a extrémistov politické vákuum a hrozia destabilizáciou situácie v susedných oblastiach.

Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer po rozhovore s ruským kolegom Igorom Ivanovom oznámil, že EÚ bude s Ruskom na riešení krízy v Macedónsku pravdepodobne úzko spolupracovať.

Nemecký minister macedónsku vládu uistil, že únia bude vládu podporovať. Albánske obyvateľstvo sa nemôže dať na jednu úroveň s teroristami, lebo by mohlo dôjsť k falošnej solidarite, povedal Fischer.

SkryťVypnúť reklamu

K najnovšej kríze na Balkáne sa včera pre izraelský denník Haarec vyjadril aj bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. Tvrdí, že za urýchlenie šírenia albánskeho separatizmu je zodpovedná vláda v Belehrade. „Po októbrových udalostiach sa separatizmus a terorizmus rýchlo šíria. Ašpirácie teroristov presahujú hranice Kosova až do južného Srbska. Neviem, ako ich zastaviť,“ dodal. (reuters, čtk, tasr, taa)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu