eurofondov spolupracovali skoro rok. Ministerstvo sa čuduje.
"Verili sme, že naše podnety zvýšia kvalitu programovania, ale nestalo sa," povedal Juraj Zamkovský, ktorý vo výbore pre štrukturálne fondy zastupuje mimovládne organizácie. Ministerstvo podľa neho pri príprave programov porušuje princíp partnerstva. Keďže sa príprava blíži k záveru, mimovládky tvrdia, že požiadavky ešte naposledy predložia, a ak ich ministerstvo odmietne, všetky odídu z monitorovacích a hodnotiacich komisií aj z ďalších inštitúcií, ktoré sa podieľajú na rozdeľovaní a programovaní eurofondov.
"Rozhodli sme sa, že ďalej nebudeme legitimizovať takýto proces svojou účasťou," povedal Zamkovský. Vládna delegácia podľa neho vo všetkých materiáloch na prvých stranách zdôrazňuje, aký bol proces priehľadný a demokratický a ako ukážkovo spolupracovala s partnermi. Svoje stanovisko posielajú aj Európskej komisii.
Hovorca Ján Pálffy povedal, že ministerstvo má stále záujem, aby sa na príprave zúčastňovala verejnosť, a víta všetky podnety, ktoré môžu dokumenty skvalitniť. Nevidí dôvod, prečo by "podnetné pripomienky" neprijalo.
Mimovládne združenia v pripomienkach žiadajú, aby štát neprihliadal len na ekonomické záujmy, ale podporoval aj trvalo udržateľný rozvoj - napríklad verejnú dopravu. Žiadajú aj špeciálny program na podporu obcí, najmä ich pamiatok. Kritizujú, že jeden z programov má podporovať len modernizáciu železníc, takže už teraz je jasné, že jediným úspešným žiadateľom budú Železnice SR.
Slovensko by malo v rokoch 2007 až 2013 získať z eurofondov 10 miliárd eur. (haj)