FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Architektonický tím Juraja Molnára (vľavo) a Ľubomíra Peráčka navrhol za posledných desať rokov vyše tridsať rodinných domov. Je to slušné číslo vzhľadom na to, že záujem o originálne návrhy u nás rastie len pomaly. V súťaži CE.ZA.AR. 2005 boli medzi tromi nominovanými dva domy z ich ateliéru - v bratislavskej Rači a na Kolibe.
Ako to vyzerá, keď za vami príde človek, ktorý chce postaviť rodinný dom?
"Prichádzajú väčšinou už rozhľadení ľudia, majú preštudované knihy a časopisy o architektúre. Vypočujeme si ich, usmerníme a snažíme sa zistiť, k čomu spolu inklinujeme. Sú aj prípady, keď sa v predstavách celkom rozchádzame. Stane sa, že za nami prídu aj s 'chalúpkovou' predstavou. Také domy však nerobíme."
O čom sa zhovárate?
"Pýtame sa na základné parametre - veľkosť domu a čo v ňom chcú mať. Ostatné veci väčšinou nechajú na nás. V poslednom období sa usilujeme, aby architektúra bola čo najjednoduchšia, aby použitie hmôt nebolo samoúčelné a aby návrh vychádzal z prirodzeného prostredia."
Prečo volíte jednoduchosť?
"To, čo je jednoduché a kvalitné, sa neopozerá. Ale čím sú tvary jednoduchšie, tým ťažšie sa dom navrhuje. Okrem estetickej stránky totiž funguje dom aj prevádzkovo, jednotlivé priestory majú svoje väzby. Všetko do seba zapadá, a to má svoje čaro."
Ako sa dá na architektonickom návrhu ušetriť?
"Výberom lacného projektu. Túto cestu však neodporúčame - ide väčšinou o domy, ktorým chýbajú hodnoty propagované architektmi. Snažíme sa, aby ľudia pochopili, že dom nemá mať iba hodnotu stavebného materiálu a pozemku, ale aj hodnotu myšlienky. Tá je súčasťou dobrého návrhu architekta a šetrí hlavne investície do budúcnosti. A potom sa môže šetriť aj na vybavení domu."
Je v poriadku, keď na dedine vyrastie taký dom ako vo veľkom meste?
"Každé prostredie si vyžaduje svojský prístup. Vždy sú tu však povoľovacie orgány, úrady a pamiatkové ústavy, ktoré možnosti ovplyvňujú, obmedzujú. Keď sme napríklad stavali dom v Záhorskej Bystrici, predpísali nám šikmú, sedlovú strechu a garáž v dome."
Máte radšej rovné strechy?
"Sedlová strecha patrí hlavne na vidiek a do podhorských oblastí. Uprednostňujeme čisté, jednoduché tvary, rovné strechy. V zásade sme obdivovateľmi minimalizmu. Aj šikmá strecha sa však dá urobiť moderne, akurát môže uberať z obytného priestoru."
Staviate radšej malé alebo veľké domy?
"Naša radosť z tvorby nie je podmienená veľkosťou domu. Teší nás, keď je klient spokojný a priestory plnohodnotne využíva. Pravdou je, že majitelia veľkých domov často nemajú čas v nich bývať."
Predávajú sa moderné rodinné domy dobre?
"Ako kde. V Bratislave sa dá predať pravdepodobne všetko. Máme skúsenosť, že domy, ktoré sme navrhli, predali ich majitelia za ceny, ktoré značne prevýšili stavebné náklady."