FOTO |
ky, ktoré opatrovala po svojich rodičoch, prarodičoch a príbuzných žijúcich na Liptove, Horehroní i v Levoči.
Posielam niekoľko pamiatok na maminho prastrýka vdp. Štefana Horvátha, rímsko-katolíckeho kňaza v Malužinej, ktorý ju zasväcoval do tajov hudby a hry na harmónium. V Malužinej žil a pracoval štyridsať rokov. Žil vede, múze, poézii a hudbe. Mimo iného zharmonizoval Janovčíkov spevník. Zaujatosť hudbou a slovenskými ľudovými piesňami vidieť i z ukážky listu mojej mame. Na fotografii vľavo je pri malužinskej fare roku 1928 alebo 1929.
Pozoruhodná je aj druhá fotografia zo 6. mája 1922. Ide o časť kmeňa smreka vyťaženého v Jasenienskej lesnej správe Horné Fedorovo, ktorý mal 257 rokov. Klát, ktorý vidno na fotografii, bol desiaty odspodku. Fotografované je to v Predajnej, kde bol horárom matkin otec Štefan Horváth, synovec malužinského farára Štefana Horvátha.
Ing. Nadežda Surovičová,
Banská Bystrica
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne
máme na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
A ako to, čo pošlete, chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.
Kam posielať
materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk
FOTO |