BRATISLAVA – Strategický dokument – bezpečnostnú stratégiu krajiny, ktorý formuluje životné záujmy, bezpečnostné riziká, ohrozenia a ciele bezpečnostnej politiky štátu, prerokoval parlament za malého záujmu poslancov.
Snemovňa bude o stratégii hlasovať až na budúci týždeň, pretože väčšina poslancov po skončení rokovania o dokumente už v budove parlamentu nebola. Za dokument bude hlasovať aj opozičné HZDS. Otáznik však vznikol nad postojom bývalého šéfa generálneho štábu armády a nezávislého poslanca Jozefa Tuchyňu. V rozprave tvrdil, že stratégia je v rozpore s ústavou.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan pred poslancami povedal, že dokument je významným medzníkom vo vývoji štátu, ktorý zavŕši etapu hľadania zahraničnopolitického smerovania Slovenska. „Máme šancu zbaviť verejnosť a partnerov pochybností o nemennosti našej orientácie v oblasti bezpečnosti,“ povedal Kukan.
Za klub HZDS s podporným stanoviskom vystúpila poslankyňa Irena Belohorská: „Záver je veľmi jednoduchý. Klub HZDS podporí tento rámcový dohovor, ale žiadame vás, aby ste aj vy smerom k verejnosti dali jasný signál, že opozícia si svoj politický boj zohrá vo vnútornom priestore, ale v zahraničnej politike pôjdeme spolu.“
Jej kolega Roman Hofbauer povedal, že HZDS už od začiatku budovalo koncepciu, v ktorej pokračuje aj koalícia. Hofbauer: „Chýba mi vo vašich vystúpeniach konštatovanie kontinuity, pretože stále zdôrazňujete svoju výnimočnosť.“
Bývalý kandidát SDĽ na post ministra obrany Jozef Tuchyňa sa v rozprave vrátil k svojim návrhom, ktoré predniesol v rozprave o novele ústavy. Tvrdil, že neakceptovaním jeho návrhov, ktoré mali stanoviť povinnosti štátu k orgánom verejnej moci zadefinovaním existencie ozbrojených síl, sa dostala bezpečnostná stratégia do rozporu s ešte platnou ústavou i jej novelou.
Tuchyňa povedal, že predložený návrh nemôže podporiť, hoci ešte pri rokovaní v parlamentnom výbore jeho podporu mal. Tuchyňa vtedy vychádzal z toho, že parlament jeho pripomienky k novele ústavy prijme.
Podotkol, že zamietnutie bezpečnostnej stratégie neodporúča, s jej schválením by sa však malo počkať až do predloženia zákonov o národnej bezpečnosti, obrane SR a ozbrojených silách.
Poslanec Ivan Šimko (SDK) k jeho vystúpeniu poznamenal: „Je nezmysel, čo hovoríte. Pán generál, vážim si vás ako vojaka, ale ústava sa nemôže dostať do rozporu s materiálom, ktorý má politickú povahu. Neviem, či tomu rozumiete. Tu netreba ani právnické vzdelanie, tu treba azda iba dobrú vôľu a zdravý rozum.“ Podobne reagovali aj poslanci Peter Kresák (SOP) a Ladislav Orosz (SDĽ). Tuchyňa na reakcie poslancov odpovedal tvrdením: „Riadite sa podľa známej filozofickej otázky, čo bolo skôr. Či sliepka, alebo vajce. Teda ako to komu vyhovuje.“
Minister obrany Jozef Stank ocenil postoj HZDS slovami: „Veľmi si ho vážim.“ Na ministerstve je už pripravené paragrafované znenie ústavného zákona o bezpečnosti SR. V septembri by ho mal prerokovať parlament.
Exminister obrany Ján Sitek (SNS) sa v rozprave prihováral za to, aby sa euroatlantické prostredie nahradilo termínom európske a aby bol pojem členstvo v Severoatlantickej aliancii nahradený pojmom členstvo v európskych bezpečnostných štruktúrach. Národniari sú známi svojím odmietavým postojom k NATO. K druhému výročiu zásahu vojsk NATO v Juhoslávii šéfka SNS Anna Malíková včera vyhlásila, že „súčasná vláda svojou servilnou politikou zaradila Slovensko medzi agresorov a poškodila dobré meno našej vlasti“.
IGOR STUPŇAN
Tematicky príbuzné články:
Piatok bol silnejší než stratégia
Stank: Tuchyňova povesť utrpí, ak stratégiu nepodporí politicky