HZDS a koalícia sa zhodli

BRATISLAVA – Strategický dokument – bezpečnostnú stratégiu krajiny, ktorý formuluje životné záujmy, bezpečnostné riziká, ohrozenia a ciele bezpečnostnej politiky štátu, prerokoval parlament za malého záujmu poslancov.

BRATISLAVA – Strategický dokument – bezpečnostnú stratégiu krajiny, ktorý formuluje životné záujmy, bezpečnostné riziká, ohrozenia a ciele bezpečnostnej politiky štátu, prerokoval parlament za malého záujmu poslancov.

Snemovňa bude o stratégii hlasovať až na budúci týždeň, pretože väčšina poslancov po skončení rokovania o dokumente už v budove parlamentu nebola. Za dokument bude hlasovať aj opozičné HZDS. Otáznik však vznikol nad postojom bývalého šéfa generálneho štábu armády a nezávislého poslanca Jozefa Tuchyňu. V rozprave tvrdil, že stratégia je v rozpore s ústavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister zahraničných vecí Eduard Kukan pred poslancami povedal, že dokument je významným medzníkom vo vývoji štátu, ktorý zavŕši etapu hľadania zahraničnopolitického smerovania Slovenska. „Máme šancu zbaviť verejnosť a partnerov pochybností o nemennosti našej orientácie v oblasti bezpečnosti,“ povedal Kukan.

Za klub HZDS s podporným stanoviskom vystúpila poslankyňa Irena Belohorská: „Záver je veľmi jednoduchý. Klub HZDS podporí tento rámcový dohovor, ale žiadame vás, aby ste aj vy smerom k verejnosti dali jasný signál, že opozícia si svoj politický boj zohrá vo vnútornom priestore, ale v zahraničnej politike pôjdeme spolu.“

Jej kolega Roman Hofbauer povedal, že HZDS už od začiatku budovalo koncepciu, v ktorej pokračuje aj koalícia. Hofbauer: „Chýba mi vo vašich vystúpeniach konštatovanie kontinuity, pretože stále zdôrazňujete svoju výnimočnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý kandidát SDĽ na post ministra obrany Jozef Tuchyňa sa v rozprave vrátil k svojim návrhom, ktoré predniesol v rozprave o novele ústavy. Tvrdil, že neakceptovaním jeho návrhov, ktoré mali stanoviť povinnosti štátu k orgánom verejnej moci zadefinovaním existencie ozbrojených síl, sa dostala bezpečnostná stratégia do rozporu s ešte platnou ústavou i jej novelou.

Tuchyňa povedal, že predložený návrh nemôže podporiť, hoci ešte pri rokovaní v parlamentnom výbore jeho podporu mal. Tuchyňa vtedy vychádzal z toho, že parlament jeho pripomienky k novele ústavy prijme.

Podotkol, že zamietnutie bezpečnostnej stratégie neodporúča, s jej schválením by sa však malo počkať až do predloženia zákonov o národnej bezpečnosti, obrane SR a ozbrojených silách.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Ivan Šimko (SDK) k jeho vystúpeniu poznamenal: „Je nezmysel, čo hovoríte. Pán generál, vážim si vás ako vojaka, ale ústava sa nemôže dostať do rozporu s materiálom, ktorý má politickú povahu. Neviem, či tomu rozumiete. Tu netreba ani právnické vzdelanie, tu treba azda iba dobrú vôľu a zdravý rozum.“ Podobne reagovali aj poslanci Peter Kresák (SOP) a Ladislav Orosz (SDĽ). Tuchyňa na reakcie poslancov odpovedal tvrdením: „Riadite sa podľa známej filozofickej otázky, čo bolo skôr. Či sliepka, alebo vajce. Teda ako to komu vyhovuje.“

Minister obrany Jozef Stank ocenil postoj HZDS slovami: „Veľmi si ho vážim.“ Na ministerstve je už pripravené paragrafované znenie ústavného zákona o bezpečnosti SR. V septembri by ho mal prerokovať parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister obrany Ján Sitek (SNS) sa v rozprave prihováral za to, aby sa euroatlantické prostredie nahradilo termínom európske a aby bol pojem členstvo v Severoatlantickej aliancii nahradený pojmom členstvo v európskych bezpečnostných štruktúrach. Národniari sú známi svojím odmietavým postojom k NATO. K druhému výročiu zásahu vojsk NATO v Juhoslávii šéfka SNS Anna Malíková včera vyhlásila, že „súčasná vláda svojou servilnou politikou zaradila Slovensko medzi agresorov a poškodila dobré meno našej vlasti“.

IGOR STUPŇAN

Tematicky príbuzné články:
Piatok bol silnejší než stratégia
Stank: Tuchyňova povesť utrpí, ak stratégiu nepodporí politicky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu