FOTO |
V čase našej návštevy zomieral v Lupoči ďalší pes. Ani nie dvojročný Dino už iba ležal, okolie nevnímal. Ešte dva dni predtým spokojne behal po dvore.
Pavol Šulek zo Slobody zvierat hovorí, že takýto výnimočný prípad na Slovensku zatiaľ nezaznamenali. "S otravou psov sa stretávame skôr v prípadoch, ak susedom prekáža, napríklad, brechot. Tu však môže ísť o cielenú likvidáciu psov v dedine." K otravám dochádza v rôznych častiach obce.
O psa prišla v predchádzajúcich dňoch aj rodina Haškovcov. "Brali sme ho ako člena rodiny, takže najmä deti mali z toho traumu. Keďže prípady sa v dedine opakujú, pri prvých príznakoch sme vedeli, že môže ísť o otravu," hovorí Renáta Hašková. Nepomohla tradičná prvá pomoc - teplé mlieko - ani adrenalín, ktorý mu pichol zverolekár. Po dvoch dňoch trápenia pes skonal.
Pani Renáta sa ako prvá v obci rozhodla podať trestné oznámenie. "Doteraz to ľudia brali tak, že ide iba o psa a polícia aj tak v tomto smere konať nebude. Majú vážnejšie problémy. Niekto to však musí zastaviť, lebo vraždenie psov už nabralo neúnosný rozmer," hovorí. Jej rodina sa zároveň rozhodla uhradiť toxikologický rozbor. Ide približne o tisícovú položku. Výsledky by mali byť známe v najbližších dňoch.
Šulek hovorí, že dnes nie je problém dostať sa k rôznym jedom. Časté sú, napríklad, dnes už zakázané organofosfáty, ktoré sa v minulosti bežne skladovali na družstvách. Najlepšou ochranou psov je podľa neho ostražitosť majiteľa a tesný náhubok pri voľnom pohybe po záhrade.
Veterinár Oliver Karkoška potvrdil, že rýchly priebeh ochorenia poukazuje na otravu, treba však podľa neho počkať na výsledky toxikológie. V posledných dňoch mu obyvatelia Lupoče nahlásili tri otravy, ich počet však môže byť vyšší. Vylúčil, že by mohlo ísť o vírusové ochorenie psov, pretože to má zdĺhavejší priebeh. (eta)
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK