Žilinský samosprávny kraj zrekonštruoval za 130 miliónov budovu , v ktorej sú sústredené všetky doterajšie úrady, za ktorými musel občan chodiť po celom meste. FOTO - ARCHÍV SME
ŽILINA - Prvé regionálne voľby v Žilinskom samosprávnom kraji prekvapivo jednoznačne vyhralo HZDS - získalo viac ako dvojtretinovú väčšinu v župnom parlamente a županom sa stal jeho zástupca Jozef Tarčák. Spočiatku preto v zastupiteľstve nepotrebovalo takmer žiadnu podporu iných strán. Opozícia bola slabá a HZDS rozhodovalo v štýle - víťaz berie všetko. Aj to bol jeden z dôvodov sporov so žilinským primátorom a šéfom SNS Jánom Slotom, jasne najsilnejším regionálnym politikom.
Situácia HZDS sa skomplikovala po odchode časti jeho poslancov do HZD, ale aj potom si hnutie dokázalo zabezpečovať väčšinu. Spočiatku ho pri rozhodujúcich hlasovaniach podporovalo konkurenčné HZD, a podľa našich informácií sa pridalo aj KDH, ktorého predstavitelia získali aj posty v spoločnostiach samosprávneho kraja. V klasickej opozícii sú SNS, koalícia SDKÚ-DS a ANO.
Žilinský samosprávny kraj je najzadlženejším regiónom na Slovensku. Poslanci odsúhlasili úvery na 981 miliónov korún, z toho 181 miliónov na nové sídlo úradu a zvyšok na opravu ciest. Za prvé volebné obdobie župnej samosprávy sa však podarilo znížiť dlh školských zariadení, župa zaviedla grantový program v školstve. Regionálny parlament presadil aj opravu ciest II. a III. triedy, čo sa v niektorých iných župách nepodarilo. Za pozitívum niektorí označujú aj to, že Tarčák nepredal a neprenajal ani jednu nemocnicu. Ďalšie pozitívne zmeny skôr vyplývali priamo zo zákonov, a samospráva na nich nemala priamu zásluhu.
K chybám a prešľapom samosprávy patrilo, napríklad, to, že si župa zobrala dodávateľský úver pol miliardy korún na rekonštrukciu povrchov vozoviek. Na túto sumu znelo aj zadanie výberového konania. Vzápätí sa však suma zvýšila o 300 miliónov, ale už bez konkurzu. Samotný výber úsekov na rekonštrukciu bol poznačený viac politickým vplyvom ako technickým stavom ciest. Navyše, niektoré cesty sú síce opravené, ale na Kysuciach ich na budúci rok opäť rozkopú pre kanalizáciu.
Odmietavé reakcie vyvolala nová budova na župný úrad za 132 miliónov korún, ktorej stavba nebola nevyhnutná. Napríklad, v trenčianskej župe poslanci podobnú stavbu neschválili. Otázniky vyvolalo aj vydávanie regionálneho týždenníku Región Žurnál, ktorý za peniaze daňových poplatníkov propagoval župana a úrad. Zvláštny bol aj prenájom áut za symbolickú cenu pre firmy, ktoré budú dodávateľsky zabezpečovať zimnú údržbu, a tieto služby faktúrovať samospráve.
Opozícia Tarčákovi vyčíta najmä zvýhodňovanie regiónu Orava, konkrétne Námestova, odkiaľ župan pochádza. Presadzuje, napríklad, nemocnicu v Námestove, ale iba 12 kilometrov odtiaľ je nemocnica v Trstenej. Školské autobusy zaviedol na Orave a Liptove, ale nie v celej žilinskej župe, na Oravu išli milióny na opravu kultúrnych pamiatok, kým do Žiliny len zlomok. Desať miliónov korún išlo aj na nákup výletnej lode na Oravskej priehrade.
Žilinská župaMá 11 okresov- Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Námestovo, Tvrdošín, Turčianske Teplice, Žilina.
Žilinská župa
rozloha: 6801 km2
počet obyvateľov: 692 332
z toho žien: 51, 5
počet obcí 315
z toho so štatútom mesta 18
priemerná mzda 12 600
miera evidovanej nezamestnanosti 17, 2
Voľby predsedov a poslancov do zastupiteľstiev samosprávnych krajov budú v sobotu 26. novembra.
V denníku SME postupne predstavujeme všetkých osem samosprávnych krajov.
V pondelok to bude banskobystrická župa.