"Povinné sprístupňovanie zloženia hodnotiacich komisii žiaden predpis neukladá," odpísalo ministerstvo na žiadosť SME o sprístupnenie mien podľa infozákona.
V januári sa situácia zmení, poslanci totiž schválili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá ukladá povinnosť zverejniť meno a priezvisko člena hodnotiacej komisie, rovnako ako jeho plat či inú finančnú odmenu, ak ju za výkon tejto funkcie poberá.
Meno a priezvisko sa však ani dnes za osobný údaj pokladať nedajú. Potvrdil to aj právnik Jaroslav Humaj z Úradu na ochranu osobných údajov. Iné ministerstvá práve preto mená členov komisií už dávno zverejnili.
Komisia na ministerstve hospodárstva rozhodla, že peniaze z eurofondov na rozvoj cestovného ruchu dostane firma Ski Centrum, v ktorej pôsobí brat vtedajšieho ministra práce Norbert Kaník. Medzi náhradníkov zaradila aj firmu samotného ministra Ľudovíta Kaníka, ktorá chcela rozšíriť svoj hotel Grand Matej.
S úspešnými žiadateľmi o podporu už v týchto dňoch podpísala Slovenská agentúra pre cestovný ruch zmluvu o poskytnutí príspevku, a preto môžu vypísať konkurzy na firmy, ktoré ich plány - najmä výstavbu hotelov či iných rekreačných zariadení - uskutočnia.
Náklady im potom preplatia z eurofondov. Medzi firmami, ktoré zmluvu získali, napokon nie je ani jedna z firiem, ktoré patria bratom Kaníkovcom. (haj)
Ministerstvo výstavby sa pre zatajovanie súdi
BRATISLAVA - Ministerstvo výstavby sa už pre eurofondy dostalo aj pred súd - druhý rok totiž odmieta zverejniť presné hodnotenie úspešných žiadateľov o peniaze z eurofondov.
Najskôr sa ministerstvo bránilo tým, že "údaje o žiadateľoch s detailným bodovým hodnotením podliehajú ochrane duševného vlastníctva a tvoria obchodné tajomstvo". Neskôr začalo tvrdiť, že zverejnenie by mohlo spôsobiť škody slovenskému hospodárstvu, pretože by sa tak porušili pravidlá z príručky únie a tá by mohla Slovensku pomoc z eurofondov zastaviť.
Právnik Vladimír Šárnik včera na súde túto argumentáciu vyvracal, príručka je podľa neho len manuálom a určite nemá prednosť pred slovenskými zákonmi. Tento názor podporila aj Generálna prokuratúra.
Argumenty čiastočne uznalo aj ministerstvo, keď jeho právnik priniesol oficiálne stanovisko Európskej komisie, ktoré potvrdzuje, že príručka "nie je legislatívne záväzná". Ministerstvo list skúma a svoje rozhodnutie údaje o úspešných žiadateľoch nezverejňovať "pravdepodobne zruší".
Šárnik je presvedčený, že ak by nepodali žalobu, ministerstvo "by nikdy nezmenilo svoj postoj". (haj)