FOTO - ARCHÍV TASR |
BRATISLAVA - Pacienti s poruchami obličiek dlhé roky chodia na dialýzu a lekári im nenavrhujú najefektívnejšiu možnosť liečby - transplantáciu - tvrdí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pri kontrole desiatich dialyzačných centier zistil, že tam pravidelne chodí 503 chronicky chorých pacientov a z nich je podľa úradu len 118 v poradovníku na transplantáciu obličky.
Podnet na kontrolu dal pred niekoľkými mesiacmi minister zdravotníctva Rudolf Zajac. "Moja motivácia je jednoduchá. Ľudia sú odkázaní na dialýzu a majú právo na kvalitnú liečbu. Mali sme taký pocit, či náhodou dialyzačná loby nebráni transplantáciám, pretože transplantovaný pacient odchádza z dialýzy. Centrá tak strácajú zákazníka a tým aj peniaze. Úrad a ani naše kontroly nepreukázali jasnú súvislosť."
Za pacienta liečeného dialýzou zaplatia ročne zdravotné poisťovne od 600- do 800-tisíc korún, transplantácia stojí 100- až 140-tisíc korún. Na Slovensku je dialyzovaných okolo 2500 pacientov. Minister poukázal na to, že na východe je poradovníku na transplantáciu okolo 70 percent pacientov (Svidník 71, Košice 74), ale v ostatných krajoch sa podiel pohybuje od 25 do 59 percent.
Primári dialyzačných centier odmietajú teóriu, že by pre peniaze bránili transplantáciám. Hovoria, že pacientov zaraďujú do poradovníka podľa toho, či transplantáciu unesú. Ak pacient trpí inými komplikáciami (zhubný nádor, infekcie) lekári transplantáciu neodporúčajú.
Primár bankobystrického centra Peter Finďo povedal, že zaraďovanie do poradovníkov závisí aj od vzdialenosti dialyzačných centier od transplantačných stredísk a tiež od skladby pacientov. "Mladšia mestská populácia nemá taký zdevastovaný zdravotný stav ako napríklad starší ľudia na vidieku." Primár ďalšieho centra v Banskej Bystrici Peter Javorský tvrdí, že na Slovensku je v poradovníkoch asi 750 až 770 pacientov, ktorí na transplantáciu čakajú už roky. "Nemáme dostatok orgánov od darcov."
Primári sa čudujú, ako rýchlo úrad predstavil výsledky kontroly. Na Slovensku je okolo 50 centier, desať z nich navštívili pracovníci úradu ešte v lete, od ostatných si úrad v polovici októbra vyžiadal doklady písomne. "Dotazník, ktorý sme dostali od úradu, bol na hranici kontrolovateľnosti. Bolo ťažké odpovedať na otázky," povedala primárka dialyzačného centra v Nitre Zuzana Straussová. Stalo sa, že z jedného centra išlo úradu faxom aj 600 strán.
Úrad tiež zistil, že centrá nemajú taký počet dialyzačných postelí, na aký majú povolenie. Tri prevádzky nemali žiadnu zmluvu s nemocnicou pre prípad, že bude nutný akútny zásah u dialyzovaného pacienta. Ani jedno pracovisko nepredložilo záväzné normy pre vodivosť upravovanej vody.
Úrad navrhol župám, aby deviatim centrám dali pokutu okolo stotisíc korún. Zdravotné poisťovne by zasa mali prehodnotiť zmluvy s dialyzačnými centrami na budúci rok.
(dro)