FOTO SME - PAVOL MAJER
Kremeľ začína byť z mimovládnych organizácií nervózny. Do ruskej dumy sa tento týždeň dostali dodatky k zákonom, ktoré majú obmedziť ich činnosť a zaviesť prísnejšiu registráciu.
Mimovládne organizácie sa podľa Financial Times obávajú, že legislatívne zmeny obmedzia aktivity a skomplikujú pôsobenie neziskových prodemokratických skupín v krajine. Obavu, že v budúcnosti budú v Rusku musieť zavrieť svoju pobočku, už vyslovila americká organizácia Human Rights Watch, ktorá Moskvu kritizuje za porušovanie ľudských práv v Čečensku.
Ruskí zákonodarci argumentujú, že nové pravidlá majú sprehľadniť finančný tok v treťom sektore a zastaviť "pranie peňazí".
Podľa pozorovateľov je za tým najmä strach z nekontrolovateľného vplyvu občianskej spoločnosti. Ten pocítila Moskva po sérii farebných revolúcií v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, najciteľnejšie na Ukrajine. Ruskí predstavitelia s obľubou hovoria, že za zmenami stáli západné tajné služby.
Najväčší rozruch vyvolal riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev, podľa ktorého zahraničné tajné služby pôsobia pod krytím mimovládnych organizácií. Na májovom vystúpení v dume Patrušev dokonca spomenul Bratislavu ako miesto stretnutia zahraničných predstaviteľov za účelom plánovania revolúcie v Bielorusku.
Jeho vyhlásenie sa na Slovensku stretlo s veľkým nepochopením a ruského chargé d'affairs predvolali na ministerstvo zahraničných vecí, aby vysvetlil slová riaditeľa ruskej tajnej služby.
Šéf FSB mal na mysli najmä aprílové stretnutie zástupcov americkej organizácie Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) v Bratislave.
"Išlo o bežné regionálne stretnutie. S konšpiračnými obvineniami sa stretávame už dlho - takto sa útočí najľahšie," povedal SME riaditeľ IRI pre strednú a východnú Európu Jan Surotchak. Spájanie s tajnými službami považuje za nezmysel. "Naše financovanie je do každej penny dokladané a transparentné," povedal Surotchak.
Zvýšený tlak ruských úradov nedávno v Rusku pocítili aj humanitárne organizácie. Českej spoločnosti Člověk v tísni v lete nepredĺžili registráciu na Severnom Kaukaze. "Doteraz sme žiadne oficiálne vysvetlenie nedostali," hovorí riaditeľ spoločnosti Šimon Pánek. Podľa neho je za tým zmes nepochopenia, neochoty a všeobecnej nedôvery úradov voči cudzincom na Severnom Kaukaze.
Hovorca FSB: Tajné služby sa kryjú mimovládkami
Ruská tajná služba tvrdí, že mimovládne organizácie fungujú často ako krytie zahraničných tajných služieb. V rozhovore pre SME počas návštevy v Bratislave tento postoj zopakoval aj zástupca riaditeľa Centra verejných vzťahov FSB Nikolaj Zacharov.
Súhlasíte s tým, že zahraničné tajné služby využívajú mimovládky ako svoje krytie?
"Bezpochyby áno."
Z ktorých krajín?
"Aj zo Západu, aj z iných častí sveta."
Takže FSB považuje mimovládky za svojho súpera?
"Určite nie. Vo svete je veľa mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú humánnymi a veľmi dobrými vecami, ale nás zaujímajú nie tieto, ale iné. Žiaľ, stretávame sa s tým osobne, sám som bol toho svedkom."
Môžete povedať konkrétny príklad?
"Je to téma na dlhší rozhovor, ale na stránkach FSB aj v tlači nájdete veľa toho, čo Patrušev hovoril v Štátnej dume."
Jeho prejav sa tu stretol s veľkým nesúhlasom a ruský chargé d'affairs bol predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí.
"To patrí do kompetencií ministerstva zahraničných vecí. Nebudem to komentovať."
Môžete byť konkrétny, čo mal Patrušev na mysli, keď hovoril o Bratislave a ako sa tam pripravoval prevrat proti Lukašenkovi?
"Nemôžem to komentovať, na to nie som pripravený." (rek)