< Od predávajúceho si vypýtajte všetku dostupnú stavebnú dokumentáciu: projekt nehnuteľnosti, stavebné povolenie, kolaudačný výmer (ak je už skolaudovaná), revízne správy o tom, že kúrenie, elektrina či plyn fungujú bez problémov. Pri staršom dome si pýtajte aj doklady od neskorších opráv a rekonštrukcií.
< Aby ste vedeli, či cena "sedí", k dispozícii by ste mali mať aj znalecký odhad o cene ponúkaného domu. (Donedávna bol pri kúpe vždy povinný, dnes je potrebný len pri kúpe rozostavanej nehnuteľnosti, pri kúpe cez úver či pri dedičskom konaní).
< Opýtajte sa, či nastali zmeny oproti schválenej projektovej dokumentácii a zapíšte si ich a aké ťažkosti vznikli počas stavby a ako sa vyriešili.
< Ak kupujete starší dom, zavolajte si na prehliadku aj stavebného odborníka, ktorý vám presne povie, či sú všetky konštrukcie vyhovujúce alebo majú nedostatky, ktoré sa dajú odstrániť alebo sú neodstrániteľné a je potrebná úplná rekonštrukcia.
< Na vonkajšku stavby si všímajte stav fasády a obkladov (či nemajú trhliny), hrúbku stien (ak sa nezhoduje s projektom, dôvodom môže byť, že sa stavalo z iných materiálov, ako sa prezentuje), prezrite si podkrovie a strechu - drevené trámy v starých rodinných domoch môžu byť poškodené červotočmi.
< Pri oknách a dverách si všímajte, či sa dobre zatvárajú a otvárajú a ako tesnia. Požiadajte odborníka, aby skontroloval stav elektrických rozvodov i kúrenie, najmä ak kupujete staršiu nehnuteľnosť. Zastaraný systém vykurovania vám môže poriadne načrieť do peňaženky, zlý stav plynu či elektriny môže byť zdraviu nebezpečný.
< Vlhkomerom tiež možno zistiť, či v dome nie je nadmerná vlhkosť. Signalizovať ju môžu aj vlhké steny, mapy na stenách či opadávajúca omietka.
< Ak si všimnete, že na nehnuteľnosti je príliš veľa trhlín na stenách a stropoch, zavolajte aj statika. Môže síce ísť len o drobné závady, avšak napríklad dlhé jednosmerné trhliny v nosnom murive môžu signalizovať vážne problémy v statike.
(mapa)