foto |
Predáme novostavbu rodinného domu v lukratívnej lokalite! Nové byty za výborné ceny! Vymeňte byt za dom! Realitné agentúry a stavebné firmy chrlia podobné heslá jedno za druhým. Konkurencia v stavebníctve totiž začína prudko narastať (aspoň vo väčších mestách), a kto chce zarobiť, musí zaujať. A niekedy aj oklamať. Pred kúpou nehnuteľnosti je preto lepšie dvakrát kontrolovať, a až potom kupovať.Manželia Rovní si prednedávnom kúpili nový dom v novovybudovanej lokalite neďaleko Bratislavy. Kúpa to bola výhodná - za celý dom aj s pozemkom zaplatili len zhruba 3,5 milióna korún. Preto sa zmierili aj s tým, že teraz budú musieť denne do Bratislavy dochádzať.
Dom bol zvonka omietnutý, boli v ňom osadené nové okná. V kúpnej zmluve samé odborné výrazy, čo je v ňom urobené - vodorovné konštrukcie, zvislé konštrukcie, vonkajšie omietky tenkovrstvové, na rohoch pozinkované omietacie profily. Takmer len sa doň nasťahovať. "Po kúpe sme však zistili, že v dome vlastne nie je nič urobené. Hoci nám predávajúci povedal, že do Vianoc v ňom budeme bývať, skôr ako na jar to určite nebude," hovoria sklamaní Rovní.
Zistili totiž, že dom je vlastne len hrubou stavbou s omietkou a oknami. Bude v ňom treba urobiť kompletné elektroinštalácie, kúrenie, plyn, vodoinštaláciu, urobiť vnútorné omietky, a napokon potery. A keď tie budú hotové, musia ešte miminálne tri mesiace (v zime i viac) schnúť, aby sa na ne dali položiť parkety.
Potom bude treba do domu urobiť dlažby, parkety, osadiť sanitu, kúpiť kuchynskú linku. Tieto "drobnosti" vyzerajú na investíciu za ďalšie dva milióny, a to pri veľkom šetrení. A práce na niekoľko mesiacov. "A ešte nám musí ostať aj na to, aby sme dom mohli zariadiť, urobiť plot, zámkovú dlažbu, vysadiť záhradu," počíta Michal Rovný. Už teraz sa mu z toho krúti hlava, ale ako sám priznáva: "Ako laik som proste neodhadol, koľko je ešte na dome roboty a potešil som sa nízkej cene. Moja chyba, mal som si všetko dopredu overiť."
Hrubá stavba je
len tretina z domu
Majiteľ stavebnej firmy Ivan Mikuš hovorí, že kupujúci by sa mohli zorientovať podľa známeho pravidla: "Hrubá stavba je asi tretina z ceny domu, holodom druhá tretina, a zariadenie domu a dokončovacie práce ďalšia tretina."
Spomínaných 3,5 milióna za rodinný dom s omietkou a oknami je teda len zhruba tretina zo všetkých nákladov.
Pred kúpou nehnuteľnosti si preto určite vždy zistite, koľko prác treba ešte na dome urobiť. Zavolajte si na pomoc odborníka a skúste spočítať, koľko vás budú stáť dokončovacie práce.
Sanita, dlažba či kuchynská linka vás v luxusnejšom prevedení môžu vyjsť poriadne draho.
O výhodnosti ceny sa presvedčte najmä vtedy, ak porovnateľné nehnuteľnosti v danej lokalite stoja viac.
Pri informácii o celkovej cene sa tiež informujte, či je bez DPH alebo s ňou. Zistite si tiež, či je pri nehnuteľnosti možnosť parkovania a či má štandardné vybavenie - plyn, elektrinu, vodu, telefón a káblovú televíziu.
"Podľa mojich skúseností sa v poslednom čase množia stavby, na ktorých sa doslova šetrí - izolácie sa namiesto dvoch vrstiev robia v jednej, domy sa nezatepľujú, rozmery kanalizačných rúr nezodpovedajú normám pre rodinné domy. Často pritom ide o veci, ktoré nie je vidieť, a prejavia sa naplno až neskôr, keď sa v dome noví majitelia zabývajú," hovorí majiteľ stavebnej firmy, ktorý nechce byť menovaný, aby sa na ňom konkurencia nevyvŕšila.
Pri kúpe nehnuteľnosti preto vždy odporúča dať do zmluvy klauzulu, že v prípade, ak sa do roka alebo dvoch objavia na novostavbe nedostatky, ktoré zjavne spôsobil staviteľ, je povinný ich na svoje náklady neodkladne v rámci reklamácie odstrániť.
Na staršej nehnuteľnosti
neušetríte
Mnohí ľudia, ktorí nemajú na predražené domy či byty vo väčších mestách, si kupujú lacnejšie nehnuteľnosti na ich okrajoch, alebo sa rozhodnú pre kúpu staršieho a lacnejšieho domu.
Problémom však je, že starší dom zväčša nestačí len "kúpiť". Na to, aby sa v ňom dalo pohodlne bývať, je často potrebné opraviť ho, alebo dokonca kompletne zrekonštruovať.
"Ak sa rozhodujete o kúpe staršieho domu, mali by ste si vypýtať všetky dostupné dokumenty o stavbe, najmä projektovú dokumentáciu, a tiež s odborníkom preskúmať technický stav objektu. Nedôslednosť totiž môže neskôr znamenať neočakávané peňažné výdavky alebo dlhodobé bývanie v provizóriu," upozorňuje Ivan Mikuš.
A netreba tiež zabúdať na to, čo odborníci vedia a čo si už mnohí vyskúšali na vlastnej koži: rekonštrukcia rodinného domu môže často znamenať vyššie výdavky ako kúpa novostavby. Niekedy je lepšie dom úplne zbúrať a na jeho základoch postaviť nový. Môžete bývať v novom rýchlejšie a možno aj lacnejšie. n
Marcela Poláková