Britská tlač má rada silné titulky a po prvej porážke premiéra Tonyho Blaira v Dolnej snemovni by sa mohlo zdať, že premiér si už začína baliť veci. Nič také sa však nechystá. Premiér teraz odstúpiť nechce a opozícia nemá dosť hlasov, aby vládu v hlasovaní o nedôvere odvolala.
To, že Blair neobhájil kľúčovú časť protiteroristického zákona, je však signálom, že všetko mu už neprejde a celkovo to s ním pôjde z kopca. "Nebudeme už viac Blairovým pudlom," odkázal včera verejne jeden z labouristických poslancov Paul Flynn a premiéra vyzval, aby už zverejnil plán, ako mieni odovzdať moc v strane. Stále nie je jasné, kedy tak spraví.
A ešte jedno porovnanie z ríše zvierat, ktoré Blair počúva zo všetkých strán - ste "lame duck" (chromá kačica) - čo je termín označujúci politika, ktorý je už na odchode.
Minister vnútra Charles Clark včera tvrdil, že to bol on, kto sa rozhodol pustiť do riskantného hlasovania bez istoty, že má dostatočnú podporu medzi poslancami. Snažil sa tak márne navodiť dojem, že neprehral Blair, ale on. Neprekvapuje, že konzervatívci už Blaira vyzývajú, aby rezignoval.
Blair po útokoch na Londýn považuje protiteroristické zákony za otázku života a smrti. Návrh, aby polícia zadržiavala podozrivých z terorizmu 90 dní, v Dolnej snemovni pôsobivo obhajoval ešte krátko pred hlasovaním.
Do Londýna zo zahraničných ciest stiahol ministrov Gordona Browna a Jacka Strawa, aby presvedčili tých labouristických poslancov, ktorí dlhé zadržiavanie políciou považujú za nemiestne. Presvedčil aj 10 konzervatívcov. Nič nepomohlo, prehral. Až 49 labouristických poslancov sa vyslovilo proti. Poslanci predĺžili lehotu zadržiavania zo 14 "len" na 28 dní.
Keď sa dozvedel výsledok, akoby ho zmrazilo, napísal Guardian. Okolie ho presvedčilo, že sa oplatí ísť do hlasovania s neistým koncom. Podľa prieskumov verejnej mienky má zostrenie zákonov širokú podporu, a tak veril, že poslanci podporia 90-dňovú klauzulu, pretože nepôjdu proti názoru väčšiny ľudí. Išli, na čo najčítanejší bulvárny denník The Sun zareagoval titulnou stranou "Zradcovia". Mienil tých, čo hlasovali proti.
Ak chce Blair skutočne vládnuť, nezostáva mu iné, ako pri ďalších dôležitých zákonoch o sociálnom zabezpečení a zdravotníctve v Dolnej snemovni diskutovať so "zradcami" a počúvať ich názory. Nie je málo tých, čo sú pripravení opäť sa mu postaviť. Ak to spravia, Blairov ohlásený odchod z politiky urýchlia.
Pamätník: Podobá sa to na záver Majorovej éry
Čo sa stalo, keď premiér naposledy prehral hlasovanie v Dolnej snemovni? Konzervatívnej vláde Johna Majora sa to v rokoch 1992 až 1997 stalo štyrikrát. Hlasovanie o dôvere vláda prežila a dovládla. Vo voľbách potom Blair konzervatívcov zmietol.
"Vo vzduchu je niečo, čo mi pripomína posledné roky Johna Majora," povedal včera pre rozhlas jeho bývalý tlačový poradca.
V Británii dostávajú vlády mandát na päť rokov, ale v plnej dĺžke ho zvyknú využívať len vtedy, keď si nie sú isté víťazstvom. Doteraz labouristi zvolali voľby vždy po štyroch rokoch a vyhrali. Tentoraz to vyzerá skôr na päťročné obdobie, čo by znamenalo, že najbližšie pôjdu Briti voliť až v máji 2010. (mch)