Zákony dávame načas, tvrdia ministerstvá

BRATISLAVA – Náš vstup do Európskej únie môže ohroziť to, ak nestihneme prijať potrebné zákony. S mnohými naozaj meškáme a vicepremiérka Mária Kadlečíková v pondelok povedala, že najviac zaostávajú ministerstvá pôdohospodárstva, financií a životnéh

BRATISLAVA – Náš vstup do Európskej únie môže ohroziť to, ak nestihneme prijať potrebné zákony. S mnohými naozaj meškáme a vicepremiérka Mária Kadlečíková v pondelok povedala, že najviac zaostávajú ministerstvá pôdohospodárstva, financií a životného prostredia. Ministerstvá kritika prekvapila.

„Plán úloh stanovený vládou minulý rok plníme,“ hovorí riaditeľka sekcie legislatívy ministerstva životného prostredia Božena Gašparíková. V parlamente čaká na odhlasovanie zákon o vodách, o geneticky modifikovaných organizmoch a o ochrane chránených druhov rastlín a živočíchov. V druhom čítaní je zákon o haváriách, v legislatívnej rade vlády tri ďalšie zákony. „Niektoré z nich sú kolosy – zákon o ovzduší aj s príslušnými dodatkami je hrubý 8 centimetrov,“ hovorí Gašparíková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka podobnej sekcie na ministerstve pôdohospodárstva Zuzana Janáková tvrdí to isté: „Plníme plán, pri zákonoch stíhame termíny, ktoré máme určené. Snažíme sa.“

Isté meškanie priznáva ministerstvo financií, zdôvodňuje to množstvom práce. „Ministerstvo je gestorom siedmich kapitol a dvoch ďalších je spolugestorom. Otvorené máme kapitoly dane a finančné a rozpočtové ustanovenia. Sú to veľmi vážne kapitoly, preto chceme do vlády predložiť dobré návrhy. Sklz vidím naozaj len v tom množstve,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.

Urýchliť prípravu zákonov napríklad prekladaním z češtiny je podľa právnikov nemožné. „To sa vôbec nedá. Každý štát má svoj systém,“ hovorí Gašparíková.

Predseda legislatívnej rady vlády Ľubomír Fogaš je presvedčený, že 42 prioritných noriem, ktoré priamo súvisia s integráciou do Európskej únie, by sme mali stihnúť. Podľa Kadlečíkovej bude zrejme aj vláda, aj legislatívna rada musieť zasadať častejšie ako len raz za týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Meškanie niekedy zaviní zlá koordinácia medzi rezortmi, legislatívnou radou, vládou a parlamentom. „Bolo treba pracovať systémovejšie. Na vine je okrem iného celý súbor faktorov, ktoré sme zdedili aj z minulosti,“ priznáva Kadlečíková.

Schvaľovanie zákonov trvá minimálne tri mesiace. Keby sme to chceli stihnúť rýchlejšie, boli by sme „svetovou raritou. Fakt je, že väčšina parlamentov zabehaných demokracií nie je v situácii, keď musí rýchlo prijímať obrovské balíky zákonov. Môžu sa zákonmi zaoberať niekoľko mesiacov,“ hovorí predseda integračného výboru František Šebej.

Zmätok sa niekedy do zákonov vnesie poslaneckými návrhmi v parlamente, ich oprava potom zaberá čas. Ministerstvo pôdohospodárstva napríklad mešká s predložením 88 nariadení do vlády. „Museli sme požiadať o predĺženie termínu. Z nejakých príčin v parlamente vypadlo zo zákona o aproximačných nariadeniach poľnohospodárstvo. Máme ich teda hotové, ale nemáme ich na základe čoho predložiť vláde,“ hovorí Janáková. Zákon sa bude urýchlene novelizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajú aj skúsení právnici, ktorí by zákony písali. „Za tie peniaze v štátnej službe nijaký právnik robiť nechce. A človek, ktorý práve vyšiel zo školy, nemôže sám robiť napríklad zákon o obaloch. To chce skúsenosti,“ hovorí Gašparíková.

Chybou podľa nej je, že ich práca sa podceňuje. „Máme tvoriť zákony na európskej úrovni, a pritom tu nedokážeme udržať právnika, ktorý vie jazyky, je tvorivý a schopný.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 900
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 948
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 749
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 878
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 812
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 727
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 374
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu