
Cez obed vyzeralo ešte všetko inak. Zástupcovia TV Markíza Ján Kováčik (zľava) a Pavol Rusko spolu s právnikom Vladimírom Lamačkom na tlačovke pôvodné rozhodnutie sudkyne ocenili. To ešte nevedeli, že večer ho zruší.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Sudkyňa, ktorá v pondelok predbežne rozhodla, že televízia JOJ (zatiaľ Global) nemôže vysielať na žilinskom 52. kanáli, včera zmenila svoje rozhodnutie. „Som veľmi rád, že Najvyšší súd znemožnil obštrukciu konkurenčnej TV Markíza a umožnil štart projektu TV JOJ,“ povedal spokojne Richard Rybníček, riaditeľ TV Global. Stratou tohto kanálu by JOJ TV prišla o 30 percent pokrytia, čo by bolo znemožnenie realizácie celého projektu.
Sudkyňa Eva Babiaková svoje rozhodnutie z pondelka prehodnotila po tom, ako sa oboznámila so spisom, a po tom, čo získala vyjadrenia o celkovej investícii investora Českej produkční Invest do JOJ TV, ktorá je takmer 130 miliónov korún. Pavol Rusko vidí za zmenou postoja sudkyne tlaky, ktoré včera nechel konkretizovať.
To, či Babiaková svoje rozhodnutie zmenila na nátlak predsedu Najvyššieho súdu, ako vo večerných správach uviedla TV Markíza, sa nám nepodarilo zistiť.
Prišli by o peniaze
Žilinskú frekvenciu pridelila JOJ licenčná rada. Podnet na Najvyšší súd podala televízia Markíza. „Ak by JOJ TV začala vysielať, môže sa stať, že náš (reklamný) koláč sa zmenší. Tým pádom vzniká nám vzniká škoda,“ vysvetľoval včera dôvody podania Rusko. Markíza bola jedným zo šiestich záujemcov o 52. kanál a zákon mu umožňoval sa proti rozhodnutiu sa odvolať. Podľa neho by nezákonným rozhodnutím rady vznikla Markíze majetková škoda 40 – 60 miliónov korún. Odhad urobili experti Markízy. „Náš reklamný podiel je 1,6 miliardy ročne, predpokladáme, že JOJ TV chcela v prvom roku získať 10 percent. Z toho päť percent môže získať od nás, päť percent od iných – tlačové médiá, televízie, rádiá. A k tomu frekvencia je pre nich významovo 40-50 percent. Keď sa to celé spočíta, vyjde 40-60 miliónov,“ vysvetľoval Rusko.
Právna neistota
Postup sudkyne Najvyššieho súdu včera spochybnilo viacero zainteresovaných. „Nechápem, ako mohla rozhodnúť bez toho, aby nejaký spis mala,“ povedala pre SME riaditeľka kancelárie licenčnej rady Jarmila Grujbárová. Babiaková spisy niekoľkokrát urgovala od rady. „Nemali sme im čo vydať, lebo spis mala Generálna prokuratúra. Právnik Markízy niečo napadol aj na Generálnej prokuratúre a tá si spis vyžiadala skôr ako Najvyšší súd.“
Za prejav právnej neistoty, ktorý môže byť negatívnym signálom pre potenciálnych zahraničných investorov, označil rozhodnutie sudkyne Pavol Blahušiak, advokát kancelárie Dedák & partners, ktorá sa zaoberá mediálnym právom. „Podľa mojich skúseností je pre investora stabilita podnikateľského prostredia a vymáhateľnosti práva kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o investícii do krajín strednej a východnej Európy,“ povedal Blahušiak.
Vysielať či nie?
Ešte pred zrušením rozhodnutia nám nikto nevedel povedať, či TV Global (JOJ) má alebo nemá na 52. kanály vysielať.
Podľa Ruska TV Global by rozhodne nemala vysielať až do konečného rozhodnutia súdu. Jeho právnik tvrdil to isté.
Rada nevedela dať jasné stanovisko, čo má Global robiť. Predseda licenčnej rady si vzal dovolenku a vyjadriť sa nechcel. TV Global napriek neistote, na 52. kanáli vysielať neprestala. „Zatiaľ vysielať budeme,“ hovoril Rybníček.
Autor: MIRKA HOROBOVÁ