BRATISLAVA – Celý včerajšok venoval parlament len jedinému bodu – rozprave o vysokoškolskom zákone. Už ráno bolo písomne prihlásených desať poslancov, ďalší sa hlásili ústne a s faktickými poznámkami.
Poslanec Pavel Štasťný (HZDS) vyčítal návrhu zákona, že počíta s obmedzením právnej subjektivity fakúlt a navrhuje spoplatniť externé štúdium. Nesúhlasil tiež s tým, aby vysoké školy dostali majetok, ktorý majú v práve, do vlastníctva.
Poslankyňa Katartína Tóthová (HZDS) kritizovala, že k zákonu so 109 paragrafmi je takmer 200 pozmeňovacích návrhov. „Sme tu už ako zbor pomätených ľudí. Prijímame zákony s tým, že ich hneď bude treba novelizovať,“ povedala.
Vo svojom vyše hodinovom vystúpení poslanec Juraj Švec tiež kritizoval obmedzenie právnej subjektivity fakúlt a prílišné právomoci, ktoré zákon dáva rektorovi.
Proti zrušeniu právnej subjektivity fakúlt bol aj poslanec Peter Osuský (nezávislý), ktorý navrhol ďalších 57 pozmeňovacích návrhov. Navrhol tiež zaviesť poplatky za štúdium pre všetkých študentov, pretože podľa neho je neúnosné, aby sa na vzdelanie 30 percent populácie skladalo daňami zvyšných 70 percent.
Očakávaný pozmeňujúci návrh predložil aj poslanec Milan Ištván (SDĽ). Presadzuje bezplatné štúdium aj pre externistov. Podľa jeho názoru vládny návrh zákona, ktorý počíta s poplatkom pri diaľkovom štúdiu, len legalizuje súčasnú prax, ktorá nie je dobrá.
Rozprava o vysokoškolskom zákone bude pokračovať aj dnes, nie je isté, či poslanci o ňom stihnú ešte dnes aj hlasovať. Očakáva sa, že hlasovať by sa malo ešte na tejto schôdzi, ktorá končí v piatok. (mar, sita)