Európska únia už dávno zmrazila diplomatické vzťahy k tejto krajine, za útoky voči opozičným politikom, proti slobode slova a menšinám, americký prezident George Bush ju vyhlásil za poslednú diktatúru v Európe.
Predseda Smeru Róbert Fico sa nedávno zúčastnil na recepcii bieloruskej ambasády na Slovensku, pred tým túto krajinu navštívil, za čo si vyslúžil kritiku.
Premiér Mikuláš Dzurinda nedávno pre týždenník Plus 7 dní povedal: "Ja som demokrat, ale kto je pán Fico, ktorý navštevuje Bielorusko a Líbyu?"
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan na margo nášho obchodu so zbraňami s Bieloruskom povedal, že "v našej politike proti Bielorusku chceme oddeliť politické vedenie od normálnych ľudí a chceme prijímať také opatrenia, ktoré sa dotýkajú najvyšších politických predstaviteľov."
Ministerstvo obrany nakúpilo za 24 miliónov komponenty do raketového systému S-300 od slovenskej firmy Ralas. Tá hoci mala na túto činnosť od roku 2003 a aj počas konania tendra uzatvorenú zmluvu s bieloruskou firmou, tender vyhrala.
Druhý uchádzač, zástupca ruského výrobcu, bol neúspešný. Ralas napokon komponenty doviezol z Belize z Karibiku, transport putoval cez Ukrajinu. Celý prípad preveruje polícia. Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle tvrdí, že jeho rezort neskúma pôvod krajiny, z ktorej dodávky zbraní pochádzajú, na to je podľa nich Ministerstvo hospodárstva, ktoré vydáva licenciu.
Riaditeľ odboru riadenia obchodovania s citlivými tovarmi na ministerstve hospodárstva František Babuška povedal, že komisia pri udeľovaní licencií skúma, či "sa tovar skutočne nachádza vo vlastníctve deklarovaného subjektu, a nie dôvody, prečo vojenský materiál vyrobený v Ruskej federácii predáva firma so sídlom v Belize".
Ministerstvo obrany argumentuje aj tým, že v komisii sedia aj zástupcovia ministerstva zahraničných vecí a "rezort diplomacie je na to, aby posúdil, či obchodník neporušuje zahraničnopolitické záujmy."
(mož)