Daniela si pripomenuli tisíce ľudí

BRATISLAVA - Tisícky ľudí protestujúcich proti neonacizmu včera zaplnili bratislavské Hodžovo námestie. Dôvodom bola vražda 21-ročného študenta Daniela Tupého, ktorého v piatok podľa všetkého zabili skíni.

Proti neonacizmu prišli včera v Bratislave protestovať tisíce ľudí.


FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ


"Bojujeme proti násiliu láskavo," začala míting moderátorka Oľga Záblacká. Po nej vystupovali, umelci, občianski aktivisti, študenti, čítali sa otvorené listy. Výzvu prísť na pódium prijali aj rodičia, ktorých deti v minulosti zažili útok extrémistov.

V dave boli aj politici. Nevystupovali na pódiu, lebo vraj prišli ako súkromné osoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišiel predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), podpredseda Béla Bugár (SMK), poslanci Smeru Róbert Kaliňák a Robert Fico, za SDKÚ Milan Hort. Za vládu sa zúčastnil vicepremiér Pál Csáky a ministerka práce Iveta Radičová. Premiér Mikuláš Dzurinda ani prezident Ivan Gašparovič na námestí neboli, mali iný program.

SkryťVypnúť reklamu

Herečka Anna Šišková povedala, že "táto strašná vec nás konečne zobudila". Jej kolegyňa Zuzana Fialová povedala, že tento a ďalšie útoky extrémistov sú "prejavom neinteligencie, netolerancie a nekultúrnosti, do ktorej sa dostal tento národ". Vinné sú podľa nej aj médiá, ktoré neponúkajú nasledovaniahodné vzory, ale aj politici, ktorí sa ako vzory tvária, ale sú to klamári a zlodeji. Na Slovensku podľa nej dozrel čas na "kultúrnu revolúciu", teda zmenu správania voči sebe.

V dave boli väčšinou študenti, ich predstaviteľ Martin Braxatoris vraždu ostro odsúdil. Čítal sa aj list rektora Univerzity Komenského, kde Daniel študoval, ale aj list pracovníkov Univerzitnej knižnice, kam chodil.

Mnohí z náhodne oslovených študentov šokujúco priznávali, že sa v minulosti sami stali obeťami útokov alebo útoky videli. "Zažila som na sebe niekoľko útokov nacistov, lebo mám židovských predkov," povedala študentka Baša.

SkryťVypnúť reklamu

Študentka Filozofickej fakulty Barbora Holická prišla preto, lebo "tieto činy sú neprípustné" a obeťou by sa mohol stať ktokoľvek z kamarátov, ktorí "sú nezávislí a majú dlhé vlasy". Aj ona a jej matka boli svedkami útoku a zasiahli.

Mnohých príjemne prekvapila vysoká účasť. "Verím, že nám to všetkým pomôže, aby v nás ľudskosť zvíťazila nad strachom," povedal Peter, študent z Bratislavy.

Zastúpenie mala aj staršia generácia. Šéf Zväzu protifašistických bojovníkov Piťko na pódiu pripomenul, že ani fašizmus "nevznikol zo dňa na deň", ale postupne prenikal do spoločnosti a vláda mu to dovolila. "Mysleli sme si, že 20. storočie fašizmus pochovalo, teraz vidíme, že začína opäť klíčiť."

Najsilnejší potlesk dav venoval jednému z prvých obetí rasistických útokov, ktorý na Slovensku žije už 20 rokov. "Aj ja som sa stal terčom útokov, ako zahraničný študent som býval v rovnakom internáte ako Daniel, rovnako som išiel za kultúrou do kina. Napadla ma veľká skupina a skončil som v nemocnici," povedal Sawkat Ali-Choudry.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenul aj ďalšie medializované prípady útokov na turistov, diplomatov, na židovských členov skupiny Oceán, potom na Rómov, spomenul napríklad známy prípad Alžbety Balážovej. Dnes podľa neho prišli na rad ľudia, ktorí majú dlhé vlasy a zajtra môžu biť tých, čo majú biele kabáty. "Čo ich zastaví? Ide o život, len reči a pochopenie nepomôžu," povedal Ali-Choudry a vyzval ľudí, aby neboli ľahostajní a konali.

Z politikov vystúpili len regionálni. Viceprimátor Bratislavy Braňo Hochel povedal, že za túto obeť sme trochu vinní všetci vrátane neho, lebo "sme nedostatočne citliví k násiliu, ktoré sa deje okolo nás a na celom svete".

Zastúpenie mali aj iné organizácie, napríklad za všetky cirkvi združené v Ekumenickej rade, prišiel jej generálny sekretár Ondrej Prostredník.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori pochodu združenie Ľudia proti rasizmu na záver čítalo výzvu adresovanú politikom, najmä ministerstvu vnútra, spravodlivosti a slovenským sudcom, aby dôsledne podľa zákon trestali a zatýkali neonacistov. Učiteľov vyzvali, aby nepodceňovali situácie, keď vidia, že študenti patria medzi skínov.

Autor: haj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu