Život v metropole Veľkej Británie sa nezmenil, nepokoje tam nezaznamenali. Nikde v Európe nežije toľko menšín z celého sveta. Od konca 19. storočia si vytvorili prirodzenou cestou rôzne štvrte - od talianskych, cez afro-karibské, juhoázijské, čínske až po arabské. The Daily Telegraph napriek pokoju zlovestne predpovedá. "Sú to prvé zrážky v "eurabianskej" občianskej vojne.
BERLÍN
Už dvakrát tam v noci horelo, keď zatiaľ neznámi páchatelia podpálili autá a motorky. Polícia zatiaľ nechce potvrdiť, že išlo o protest prisťahovalcov inšpirovaný Francúzskom. Berlín je známy početnou tureckou menšinou a štvrťami, kde majú silnú prevahu. Obec Turkov v Nemecku varovala, že pre ťažkú situáciu prisťahovalcov vo vzdelaní a na pracovnom trhu existuje aj v Nemecku živná pôda na protesty.
BRUSEL
Hlavné mesto Belgicka a neoficiálne aj Európskej únie zažilo už tri za sebou idúce noci s horiacimi autami, ktoré podpálili výtržníci. Úrady tvrdia, že sú to izolované prípady a vôbec nejde o nejaké väčšie nepokoje. Atmosféra v niektorých štvrtiach, kde bývajú ľudia z bývalých belgických kolónií v Afrike, však nie je najlepšia. Polícia posilnila hliadky a udržiava dialóg s vodcami prisťahovaleckej komunity.
AMSTERDAM
Jedno z najkozmopolitnejších miest sveta (v jeho východnej časti žije okolo 150 národností) nehlási nič mimoriadne. No práve minulý týždeň uplynul rok od vraždy režiséra Thea van Gogha radikálnym moslimom. Sen o tolerantnom Holandsku sa odvtedy úplne zrútil - mešity v niekoľkých mestách zažili útoky bielych radikálov a atmosféra v krajine nie je dobrá. Cítiť v nej strach a nedôveru.
MADRID
Z mája tohto roku má skúsenosti zo zrážok medzi prisťahovalcami z Južnej Ameriky a pôvodnými obyvateľmi na predmestí hlavného mesta. Početná moslimská komunita zo severoafrických štátov cíti napätie a nedôveru od minuloročných bombových atentátov. Do Paríža sa pozerá vláda s obavami. "Keď sa podarí dostať nepokoje pod kontrolu, bude to úspech pre celú Európu," povedal minister vnútra José Antonio. (mch)