Viedenských Turkov parížske výtržnosti príliš nezaujímajú. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
nete do spoločnosti. Bývajú v lacných bytoch, z ktorých mnohé postavili ešte pred I. svetovou vojnou a berú prácu, o ktorú by Rakúšania ani nezavadili.
"Čítal som o tom, ale veľa o tom neviem," počuť najčastejšiu odpoveď miestnych. Hovorí to aj Akin, ktorý má na Hainburger Strasse malý obchodík s potravinami. "Horiace autá vo Viedni? To nie." Vo Viedni žije už 15 rokov a medzi zákazníkmi má veľa tureckých priateľov. "Všetci majú rodiny a prácu. Nie sú so všetkým spokojní, ale nemajú prečo zapaľovať autá," dodáva a jeho manželka pritakáva.
Rakúsko nie je Francúzsko, na tom sa tu zhodujú cudzinci i domáci, ktorí sa o prisťahovalcov starajú. "Nemáme tu parížske getá, nie je tu zvykom riešiť veci násilím a je tu iná životná úroveň. Aj menšiny sa tu majú lepšie," hovorí Bülent Öztoplu, ktorý vo Viedni pracuje s mladými cudzincami. Pomáha deťom prisťahovalcov, ktoré sa už narodili v Rakúsku, no aj tak majú pre svoj pôvod problém zapadnúť.
Keď sa stretnú teraz, hovoria veľa o Paríži. "Nie sú šokovaní. Vedia, čo je to nemať prácu a mať tmavšiu pleť," hovorí Öztoplu.
Echo - Zväz na podporu mladých, funguje v Rakúsku už desať rokov a podobné scény tu zažili len raz. Bolo to koncom 90. rokov, keď sa vytvorili až 300-členné skupiny radikálnych mladíkov. Nezapaľovali autá a polícia ich rýchlo odzbrojila. Mnohí z nich boli z krajiny vyhostení a ostatných prešla chuť.
Echo za posledný rok stratilo dotácie, možno mu teraz francúzske scény pomôžu získať nových sponzorov. "Pre Európu je to varovanie. Deti prisťahovalcov často nemajú vzory. Islam spájajú s terorom, globalistické hnutia sú pre nich príliš elitárske. Potom, čo vidia teraz v televízii, by mohli dostať chuť zorganizovať sa a vyliať si svoju zlosť na ulici," hovorí Öztoplu.
V takmer dvojmiliónovej Viedni žije asi 17 percent cudzincov. Podľa Maxa Kocha z organizácie pre ľudské práva SOS Mitmensch je integrácia prisťahovalcov v Rakúsku, zvlášť vo Viedni, lepšia ako vo Francúzsku. "Ak by sa nespokojnosť prevalila, neriešila by sa násilím, skôr dialógom," hovorí.
Ani Rakúšania nemajú z francúzskeho scenára strach. Podľa posledného prieskumu agentúry OGM pre televíziu ORF 60 percent z nich sa výtržností neobáva. Až 72 percent si však myslí, že ďalších prisťahovalcov už Rakúsko nepotrebuje.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ,Viedeň