Iveta Radičová. Na jej podnet sa napríklad zrušil príspevok na sťahovanie za prácou, či neuzákonila o 350 korún vyššia dávka v hmotnej núdzi pre rodiča dieťaťa do jedného roka veku.
Kaník, ktorý dnes Radičovej robí poradcu, zmeny nepovažuje za významné. "Som v pohode. Je to jej plné právo pohľadu na vec," povedal pre SME.
Radičovej prešiel aj návrh, že na štátne trovy sa bude môcť rekvalifikovať iba taký nezamestnaný, ktorému niekto prisľúbil, že ho zamestná. Kaník to považuje za "dosť veľkú zmenu", lebo podľa neho rekvalifikácií ubudne.
"Rekvalifikovať ľudí na to, čo práve idú robiť, je oveľa účelnejšie vynaložená investícia, než vyrábať rekvalifikovaných nezamestnaných," hovorí Pavel Hanšut z mimovládneho Združenia za sociálnu reformu. Otázkou však podľa neho je, prečo si namiesto niekoho kvalifikovaného a s pracovnými návykmi podnikateľ má vybrať napríklad dlhodobo nezamestnaného, "do ktorého musí investovať čas, peniaze a riziko, ako to dopadne".
Napriek zrušeniu príspevku na sťahovanie štát bude podporovať mobilitu príspevkom na dochádzku do 2-tisíc korún. "Zasa jedna pomerne nesystémová a paušálna dávka. Niekomu na dennú dochádzku do práce stačí mesačne 800 korún, inému je aj tých 2000 málo," myslí si Hanšut.
Od budúceho roku prestane štát prispievať aj zamestnávateľovi, u ktorého praxuje absolvent školy.
JOZEF ČAVOJEC