
FOTO - ČTK/AP
Nakupovanie darčekov a suvenírov v Mekke je pre každého moslima tradíciou. Pútnici utratia v saudskoarabskom svätom meste každý rok milióny dolárov.
Uprostred odriekavania modlitieb a náboženských rituálov sa niektorí kajúcnici zmenia na obchodníkov. Najlepšie sa darí náboženské a obchodné povinnosti skombinovať moslimom z Afriky a štátov bývalého Sovietskeho zväzu. Otvoria malé stánky a predávajú všetko. Počnúc ružencami, šatkami až po drahú bižutériu a značkové odevy. Obchody v Mekke majú všetko pre každú peňaženku a vkus.
Nákupné strediská v luxusných hoteloch sú pre bohatších pútnikov najmä zo Spojených arabských emirátov či iných ropných štátov v Perzskom zálive. Na chudobnejších zasa myslia obchodíky s lacným tovarom na uliciach. „Počas púte je moslim mimo svojej krajiny 20 až 25 dní a domov sa bez darčekov nevráti,“ hovorí 36-ročný Palestínčan al-Šakhšér, ktorý vedľa Veľkej mešity predáva hodinky.
Bangladéšsky pútnik Abdul Motin je vojenským pilotom na dôchodku. „Niektoré veci sú pre moslimov špeciálne,“ hovorí. „Aj keby ste precestovali celý svet, nenájdete taký tovar ako tu v Mekke,“ povedal a spomenul islamské knihy či arabský parfum.
Väčšina pútnikov vraví, že nakupovanie je dôležitou súčasťou cesty do Mekky. Nikto z nich sa nesťažuje na to, že by ich hluční predavači pri náboženských rituáloch vyrušovali.
(reuters)