Kevin Curtis bol jedným z vyšetrovateľov tribunálu a obžaloba od neho chcela, aby zrekapituloval všetky informácie, ktoré získal o etnických čistkách v Kosove. Sudcovia Curtisa odmietli, lebo jeho výpoveď by bola založená na svedectve z druhej ruky. Curtis zozbieral viac ako 1000 výpovedí svedkov vraždenia v Kosove. Podľa BBC sa toto rozhodnutie bude považovať za výhodu pre Miloševiča.
Miloševič napadol obžalobu, že nemá spoľahlivé svedectvá. „Zdá sa, že nakoniec sem postavíte aj vášho šoféra alebo holiča.“ Sudca Richard May ho však zastavil a povedal mu, že súd sa rozhodol nepredvolať Kevina Curtisa.
Miloševič včera vyzval vyšetrovateľov tribunálu, aby poskytli spoľahlivé dôkazy o tom, že nariadil zverstvá spáchané srbskými silami na albánskom obyvateľstve v roku 1999 v Kosove. „Nemám nič spoločné so zločinmi a s miestami, kde sa stali. O mieste činu môžete hovoriť len v prípade, že máte dôkazy o tom, že som tam bol a že som tie zločiny spáchal,“ povedal exprezident.
Miloševiča obvinili zo zločinov proti ľudskosti, z vojnových zločinov a z genocídy. Vyšetrovatelia mu musia dokázať, že tieto krutosti nariadil alebo že o nich vedel a nezabránil im, ani nepotrestal zodpovedné osoby.
Súd včera predvolal austrálskeho policajta a vyšetrovateľa tribunálu Stephena Sparga, aby predložil mapy Kosova a miest, z ktorých srbské sily v rámci etnických čistiek údajne vyhnali 800 000 kosovských Albáncov.
Miloševič sa včera opäť sťažoval na zlé zaobchádzanie, pretože jeho žena Mira Markovičová nedostala víza, aby ho mohla navštíviť.
(čtk, kos)