BRATISLAVA – Koaličné spory o spôsob privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu sa včera skončili. Výber investora pokračuje bez zmeny, no spokojná je tentokrát aj SDĽ.
Nebolo to však zadarmo. Minister práce Peter Magvaši si vydobyl, že na financovanie dôchodkovej reformy z peňazí za predaj 49 percent SPP pôjde viac, ako sa pôvodne očakávalo.
Vláda ešte do včera hovorila, že na reformu dôchodkového systému pôjde 55 miliárd, po rokovaní kabinetu už premiér Dzurinda oznámil, že to bude vyše polovice z celkového objemu z predaja. Odborníci odhadujú toto číslo najmenej na 65 miliárd korún. Druhá polovica peňazí pôjde na splatenie časti štátneho dlhu.
Doterajšiemu priebežnému dôchodkovému systému hrozí, že sa úplne zrúti, ak sa jeho reforma nezačne čo najskôr. Tá by mala stáť na niekoľkých pilieroch spočívajúcich v systéme osobitných fondov. Do nich si budú ľudia už počas produktívneho veku ukladať peniaze. Čerpať si ich začnú po odchode do dôchodku. Ak si uložia menej, budú mať aj počas dôchodku menej, ak si uložia viac, budú mať viac.
Na nezmenenie spôsobu privatizácie SPP včera reagovala aj koruna. Zhodnotila sa dokonca už pred rokovaním vlády, keďže obchodníci takéto rozhodnutie čakali. Marek Senkovič z Istrobanky potvrdil, že počas dňa dosiahla koruna jednu z historicky najsilnejších úrovní 42,050 koruny za euro. Slovenská mena sa bude postupne zhodnocovať aj v budúcnosti, rizikom zostáva vývoj na politickej scéne. (tv, tk, bro)