V Hontianskych Tesároch objavili nestrážený sklad s niekoľkými tonami nebezpečných chemikálií. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Časť rozsypaných chemikálií predtým uložili do špeciálnych sudov.
Prítomnosť škodlivých chemikálií preukázali analýzy laboratórií Environmental Institute v Koši.
Okolo skladu s rozbitými oknami chodia denne na prechádzky deti z miestnej materskej školy a zopár metrov odtiaľ sú rodinné domy.
"Šokujúce je zistenie prítomnosti látky 2,3,7,8-tetrachlórodibenzofuránu, ktorý patrí medzi preukázané karcinogény. Látka dlhodobo pretrváva v pôde, vode, sedimentoch, ovzduší i živých organizmoch. Agrochemikália, v ktorej bola táto látka zistená, bola na území Slovenska povolená len do roku 1992," povedal Juraj Rizman z Greenpeace.
Budova skladu chátra. Okná sú rozbité, dvere sa nedali zamknúť. Strecha premoká, takže do miestnosti zateká.
"Štátne orgány od ministerstva životného prostredia až po obvodné úrady dostali o nebezpečnom sklade informáciu od Ipeľskej únie už pred rokom. Štát neurobil nič, aby ochránil občanov," vyhlásil Martin Hojsík z Greenpeace.
V objekte objavili najmenej 22 rôznych agrochemických prípravkov.
Najstaršia chemikália bol Dikotex 40, povolený na Slovensku do roku 1991. V Banskobystrickom a Nitrianskom kraji je údajne 146 skládok pesticídov.
Pred rokom objavili Greenpeace v sklade starých pesticídov pri obci Bielovce, asi 20 kilometrov od Šiah, takmer osem ton toxických látok. Sklad s rozpadnutou strechou a hlinenou podlahou bol iba 300 metrov od Ipľa. (wm)