Expert na likvidáciu bômb prichádza ku kolegovi po kontrole podozrivého vaku v Sydney. Pri rozsiahlej protiteroristickej operácii v dvoch najväčších austrálskych mestách včera polícia zatkla 17 podozrivých z prípravy teroristického útoku. FOTO - REUTERS |
Pri sérii razií v Sydney a Melbourne zatkli sedemnásť ľudí za plánovanie teroristických útokovSYDNEY - Austrálska polícia v pondelok večer zatkla sedemnásť osôb podozrivých z terorizmu. Pri sérii razií v 23 domoch v Sydney a Melbourne policajti jedného postrelili do krku po tom, čo na nich spustil paľbu. V kritickom stave ho previezli do nemocnice.
Pri rozsiahlej operácii sa podľa polície podarilo prekaziť plánovaný teroristický útok. "Prerušili sme to, čo by som považoval za posledné etapy rozsiahleho teroristického útoku v Austrálii," povedal policajný šéf štátu Nový Južný Wales Ken Moroney. Podozrivých obvinili z plánovania teroristického útoku a členstva v teroristickej skupine.
Obhajca ôsmich zo zadržaných potvrdil, že medzi zatknutými je aj radikálny klerik Abu Bakr. Moslimský duchovný pôvodom z Alžírska v minulosti povedal, že síce zabíjanie nevinných považuje za nesprávne, svojich študentov by však od zapojenia sa do džihádu neodrádzal, pretože by tým porušil svoju vieru.
V Melbourne na juhu Austrálie, kde žije vyše 15 rokov, viedol Bakr fundamentalistickú islamskú skupinu. Spolu s ďalšími šiestimi podozrivými zostane vo väzbe minimálne do konca januára budúceho roku.
Na koordinovaných raziách v dvoch najväčších austrálskych mestách sa podieľalo viac ako 500 policajtov. Osem mužov zatkli v Sydney a deväť v Melbourne. Medzi zadržanými dôkazmi sú chemikálie, z ktorých sa dajú vyrobiť nálože, zbrane, počítače a batohy. Podľa polície mala skupina zo Sydney chemikálie, aké použili útočníci pri bombových útokoch na londýnsku hromadnú dopravu zo 7. júla.
Podrobnosti o plánovanom útoku polícia nezverejnila a plánovaný cieľ zostal len na úrovni špekulácií. Policajný komisár štátu Viktória však vylúčil, že cieľom útokov mohli byť marcové Hry Commonwealthu v Melbourne, na ktorých sa má zúčastniť aj britská kráľovná Alžbeta II. Domáce média špekulujú, že mohlo ísť o Operu, prístavný most v Sydney, či burzu a železničnú stanicu v Melbourne.
Operácii predchádzalo 16-mesačné vyšetrovanie federálnej aj štátnej polície a spravodajskej služby. Len minulý týždeň premiér John Howard vyhlásil, že získali spravodajské informácie o "teroristickej hrozbe". Austrálsky parlament následne prijal dodatky k protiteroristickým zákonom. Polícia na ich základe môže obžalovať podozrivých ešte v prvých etapách plánovania útoku.
V krajine žije asi 300-tisíc moslimov, z ktorých asi polovica žije v Sydney.
Tajná služba minulý týždeň prvýkrát priznala, že Austrália má vlastných extrémistov, ktorí tam vyrastali. V Austrálii, ktorá je spojencom USA v Iraku, zatiaľ neboli spáchané žiadne významné teroristické útoky. Pred tromi rokmi v októbri na indonézskom ostrove Bali však pri bombových útokoch zahynulo asi 90 a v septembri tohto roku štyria Austrálčania.
(reuters, tasr, rek)